SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vedci dokázali sledovať asteroid až do miesta jeho vzniku: Ako sa im to podarilo?

Zistiť presné miesto, odkiaľ meteorit prišiel je pre vedcov takmer nemožné, no raz sa im to podarilo

Každý rok prejdú našou atmosférou tisíce ton vesmírneho materiálu. Vo väčšine prípadov ide o tak malé kúsočky, že takmer okamžite zhoria v atmosfére. Z času na čas sa ale objaví kus, ktorý prežije ohnivý prechod atmosférou a dopadne až na povrch.

Keď sa vedcom podarí dostať do rúk meteorit, môžu sa dozvedieť viac informácií o objektoch v našej Slnečnej sústave, no potrebujú vedieť, odkiaľ objekt prišiel. O tom, ako astronómovia stopujú meteorit ,až k miestu vzniku, hovorí YouTube kanál SciShow Space.

Vedci majú hrubú predstavu o tom, odkiaľ meteorit prišiel. Vedia povedať, či pochádza z asteroidu, alebo prišiel z inej planéty, no zistiť presné miesto je mimoriadne náročné, takmer nemožné. Vedcom sa to ale v roku 2018 podarilo. V tomto roku vedci určili presný kráter, z ktorého meteorit prešiel 200-miliónov km, až ku nám na Zem.

V júni 2018 astronómovia zaznamenali asteroid, ktorý sa rútil k Zemi. To je samo o sebe výnimočný objav, pretože astronómovia zachytili prichádzajúci asteroid, predtým, ako dopadol, len dvakrát. Pozorovanie asteroidu umožnilo vedcom zistiť jeho trajektóriu a približnú oblasť, kam dopadne. Vedcom sa podarilo objaviť 23 úlomkov meteoritu, ktoré následne podrobili výskumu.

Stopovanie meteoritu

Meteorit spadal do 99% meteoritov, ktoré na Zem dopadnú. Jeho kompozícia jasne naznačovala, že prišiel z asteroidového pásu, medzi planétami Mars a Jupiter. V tomto storočí vzrástol záujem vedcov o asteroidy a americká NASA vyslala v roku 2007 sondu Dawn, aby skúmala trpasličiu planétu Ceres a asteroid Vesta.

Sonda Dawn umožnila vedcom študovať tieto dva objekty do obrovských detailov. Výsledky, ktoré získali z analýzy asteroidu a trpasličej planéty porovnali so vzorkami meteoritov na Zemi a objavili fascinujúcu zhodu. Zistilo sa, že viac ako 2-tisíc meteoritov, ktoré dopadli na Zem, malo chemické zloženie, ktoré sa priamo zhodovalo so zložením asteroidu Vesta.

Potvrdiť pôvod meteoritu z roku 2018 pomohli aj pozorovania asteroidu, tesne pred prechodom zemskou atmosférou. Pomocou dát dokázali zrekonštruovať jeho dráhu, ktorá viedla práve k asteroidu Vesta. Vedcom sa zároveň podarilo zistiť, že úlomok z Vesty cestoval vesmírom 22-miliónov rokov.

Na základe tohto údaju zistili aj presný kráter, odkiaľ asteroid prišiel. Tento kráter sa nazýva Rubia a je starý 22-miliónov rokov. Ide o kráter, ktorý sa nachádza blízko rovníka asteroidu Vesta. Ak sa v budúcnosti vedcom podarí využiť kombináciu teleskopov, sond a perfektnej práce vedcov, je možné, že sa im podarí v budúcnosti vystopovať aj ďalšie satelity. Objavy podobného druhu by znamenali obrovský krok k pochopeniu našej Slnečnej sústavy.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close