Vedci dokázali sledovať asteroid až do miesta jeho vzniku: Ako sa im to podarilo?

Zistiť presné miesto, odkiaľ meteorit prišiel je pre vedcov takmer nemožné, no raz sa im to podarilo

Stopovanie meteoritu
Zdroj: NASA

Každý rok prejdú našou atmosférou tisíce ton vesmírneho materiálu. Vo väčšine prípadov ide o tak malé kúsočky, že takmer okamžite zhoria v atmosfére. Z času na čas sa ale objaví kus, ktorý prežije ohnivý prechod atmosférou a dopadne až na povrch.

Keď sa vedcom podarí dostať do rúk meteorit, môžu sa dozvedieť viac informácií o objektoch v našej Slnečnej sústave, no potrebujú vedieť, odkiaľ objekt prišiel. O tom, ako astronómovia stopujú meteorit ,až k miestu vzniku, hovorí YouTube kanál SciShow Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci majú hrubú predstavu o tom, odkiaľ meteorit prišiel. Vedia povedať, či pochádza z asteroidu, alebo prišiel z inej planéty, no zistiť presné miesto je mimoriadne náročné, takmer nemožné. Vedcom sa to ale v roku 2018 podarilo. V tomto roku vedci určili presný kráter, z ktorého meteorit prešiel 200-miliónov km, až ku nám na Zem.

V júni 2018 astronómovia zaznamenali asteroid, ktorý sa rútil k Zemi. To je samo o sebe výnimočný objav, pretože astronómovia zachytili prichádzajúci asteroid, predtým, ako dopadol, len dvakrát. Pozorovanie asteroidu umožnilo vedcom zistiť jeho trajektóriu a približnú oblasť, kam dopadne. Vedcom sa podarilo objaviť 23 úlomkov meteoritu, ktoré následne podrobili výskumu.

Stopovanie meteoritu

Meteorit spadal do 99% meteoritov, ktoré na Zem dopadnú. Jeho kompozícia jasne naznačovala, že prišiel z asteroidového pásu, medzi planétami Mars a Jupiter. V tomto storočí vzrástol záujem vedcov o asteroidy a americká NASA vyslala v roku 2007 sondu Dawn, aby skúmala trpasličiu planétu Ceres a asteroid Vesta.

Sonda Dawn umožnila vedcom študovať tieto dva objekty do obrovských detailov. Výsledky, ktoré získali z analýzy asteroidu a trpasličej planéty porovnali so vzorkami meteoritov na Zemi a objavili fascinujúcu zhodu. Zistilo sa, že viac ako 2-tisíc meteoritov, ktoré dopadli na Zem, malo chemické zloženie, ktoré sa priamo zhodovalo so zložením asteroidu Vesta.

Potvrdiť pôvod meteoritu z roku 2018 pomohli aj pozorovania asteroidu, tesne pred prechodom zemskou atmosférou. Pomocou dát dokázali zrekonštruovať jeho dráhu, ktorá viedla práve k asteroidu Vesta. Vedcom sa zároveň podarilo zistiť, že úlomok z Vesty cestoval vesmírom 22-miliónov rokov.

Na základe tohto údaju zistili aj presný kráter, odkiaľ asteroid prišiel. Tento kráter sa nazýva Rubia a je starý 22-miliónov rokov. Ide o kráter, ktorý sa nachádza blízko rovníka asteroidu Vesta. Ak sa v budúcnosti vedcom podarí využiť kombináciu teleskopov, sond a perfektnej práce vedcov, je možné, že sa im podarí v budúcnosti vystopovať aj ďalšie satelity. Objavy podobného druhu by znamenali obrovský krok k pochopeniu našej Slnečnej sústavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre