SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci budú môcť preskúmať jednu z najstarších čiernych dier vo vesmíre, ktorej prúd radiácie mieri priamo k Zemi

Najstaršia čierna diera, akú mohli vedci pozorovať, bude mať prúd radiácie otočený smerom k Zemi. To umožní vedcom jej detailné preskúmanie.

Astronómovia objavili supermasívnu čiernu dieru, ktorá sa zdá byť najstaršou a najvzdialenejšou, na akú sa im podarilo natrafiť. Čo je na nej fascinujúce je fakt, že prúd častíc, ktorý z nej uniká je namierený priamo na Zem.

Novo objavená čierna diera sa nazýva PSO J030947.49+271757.31 a ide o  najvzdialenejší blazar, ktorý sa vedcom podarilo pozorovať. Blazary sú supermasívne čierne diery v strede galaxií, ktoré prekypujú vysokými dávkami svetla a elektromagnetických emisií. Tie sa vytvárajú vysokými teplotami, vytváranými rozžeraveným plynom, ktorý tvorí akrečný disk okolo čiernej diery. Medzi čiernymi dierami sú blazary tými najjasnejšími, no závisí aj na perspektíve.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pomenovanie blazar si zaslúžili najmä pre prúd radiácie, ktorý vystreľuje z oblasti pólov čiernej diery. Práve jeden z týchto prúdov je namierený ku našej Zemi, vďaka čomu môžu astronómovia pozorovať čiernu dieru detailne.

„Teleskop LBT (pozn. redakcie: Large Binocular Telescope) nám potvrdil, že je od nás táto supermasívna čierna diera poriadne ďaleko. Zistiť sme to mohli podľa posunu svetla, ktoré sa blíži ku červenému spektru. Namerali sme hodnotu 6.1, čo je hodnota, ktorá nikdy nebola zistená pri žiadnom inom, podobnom objekte,“ vysvetľuje astrofyzička Silvia Belladitta.

Najstaršia čierna diera

Vedci dodávajú, že svetlo, ktoré môžeme zachytiť, bolo vyžiarené pred 13 miliardami rokov. To znamená, že blazar existoval vo veľmi ranných štádiách vesmíru, menej ako miliardu rokov po veľkom tresku. Objekty, ako aj táto supermasívna čierna diera, sú pre vedcov extrémne dôležité. Ukazujú nám, že tieto obrovské objekty, s hmotnosťou až miliardu našich Sĺnk, existovali v ranných štádiách vesmíru a vo veľkých počtoch.

„Vďaka tomuto objavu môžeme tvrdiť, že v počiatkoch vesmíru existoval veľký počet masívnych čiernych dier, ktoré vystreľovali do okolia prúdy radiácie,“ vysvetlila Belladitta.

Výsledky výskumu nám majú dať bližší pohľad na to, ako vznikali tieto obrovské čierne diery a taktiež nám dať nové informácie, ktoré nám pomôžu v zostavení teoretických modelov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close