SpravodajstvoVeda a výskum

Vďaka superinteligentnej AI v Dysonovej sfére by sme sa mohli stať „nesmrteľnými“, tvrdia vedci

Nedávno bola publikovaná bláznivá štúdia, ktorá popisuje rôzne cesty, ako oklamať smrť.

Dokážeme niekedy v ďalekej budúcnosti oklamať smrť? Portál Popular Mechanics ponúka hypotetický scenár, ktorý tvrdí, že sa dokážete vrátiť k životu aj dlho po smrti. Ako je to možné? Stačí na to „len“ veľmi pokročilá umelá inteligencia a Dysonova sféra.

Dysonova sféra sa radí medzi megaštruktúry, obrovské a extrémne pokročilé stavby. V podstate ide o guľový, alebo prstencový obal, ktorý by sa nachádzal okolo nášho Slnka a zbieral jeho energiu. Civilizácia, schopná postaviť takúto megaštruktúru, dokáže využiť všetku energiu, ktorú poskytuje hviezda, okolo ktorej ich planéta obieha. Takáto civilizácia by bola civilizáciou druhého typu na Kardašovovej škále.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže čo má energia hviezdy spoločné s oživením človeka? Podľa portálu Popular Mechanics by mohla Dysonova sféra vyprodukovať dostatočné množstvo energie na to, aby mohla umelá inteligencia zozbierať čo najviac údajov o vašej osobe. Úlohou tejto pokročilej inteligencie by bolo vytvorenie vašej presnej digitálnej kópie. Keď by bol proces hotový, dokázali by ste si svoj život odžiť ešte raz, v simulovanej realite, prípadne by ste mohli žiť ďalej v digitálnej podobe.

Lenže smrť by si po vás prišla aj druhýkrát. V tomto prípade by to ale neznamenalo definitívny koniec. Vaše rekonštruované vedomie by sa následne presunulo do „posmrtného života“ kde by ste mohli všetok svoj čas stráviť s rodinou, priateľmi, alebo obľúbenými celebritami. Prípadne by sme mohli žiť v „umelých telách“. Momentálne to znie ako rozprávka, no technológie budúcnosti by ju jedného dňa mohli pretaviť do reality.

Večný život

Alexej Turchin je transhumanista, ktorý na plánoch ľudskej nesmrteľnosti pracoval už od roku 2014. Nedávno vyšla štúdia, ktorú publikoval so svojim kolegom, Maximom Chernyakovom. Tá sa nazýva Klasifikácia prístupov k technologickému oživeniu. V tejto práci Turchin Predkladá plány od A až po D, ktoré popisujú možnosti, ako predĺžiť ľudský život, alebo oklamať smrť. Vyššie popísaná situácia je plán C.

„Jeho úvahy zahŕňajú rôzne možnosť technologického vzkriesenie či predĺženie života, vďaka kryonice, kvantovým technológiám alebo zdatných AI technológiám.“

Plán A, B a D popisujú predĺženie života, zmrazenie človeka, či kvantovú nesmrteľnosť. Lenže čo vedie tohto vedca k pátraniu po nekonečnom živote? Keď mal Turchin 11 rokov, v jeho triede zomrelo dievča. Táto nešťastná udalosť v ňom vzbudila záujem o nekonečný život a začal rozmýšľať v rovine Sci-fi nad tým, čo všetko by mohlo ľudstvo v budúcnosti dosiahnuť.

Problém s rekonštrukciou človeka je ten, že momentálne nevieme, či by bol oživený človek presne taký istý, ako pred smrťou. S oživením človeka sa zároveň spája obrovské množstvo morálnych dilem. Turchinov koncept je však natoľko futuristický, že ľudstvo má ešte čas na ich vyriešení popracovať.

Mimochodom, nedávna štúdia odhalila, že podľa štatistiky sa priemerná dĺžka života človeka zvyšuje každý rok o približne 3 mesiace a to od polovice 19. storočia. Neznamená to však, že sa nám podarilo oklamať smrť, alebo ju prekabátiť. V minulosti bola priemerná dĺžka života vo všeobecnosti nižšou, pretože ľudia umierali mladší. V dôsledku zmeny spôsobu života a postupným vývojom technologickej vyspelosti zdravotníctva, sa nám darí úspešne predlžovať dĺžku života. Dnes je však ťažko presne predpovedať, ako sa posunie zdravotníctvo o 5, či 10 rokov a preto odhadnúť, aký bude priemerný vek dožitia o 20 rokov, je dnes náročné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close