SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

„Vampíria“ hviezda kradne hmotu svojmu spoločníkovi: Vedci získali ďalšie informácie o kozmickej záhade

V sústave RS Ophiuchi dochádza k pravidelným explóziám typu Nova, kvôli zvláštnemu správaniu hviezd.

Vedci z projektu MAGIC odhalili vysokoenergetické gama lúče, ktoré pochádzajú z opakovanej explózie typu Nova. Vďaka tejto práci vedci charakterizujú explózie tohto druhu ako nový vysokoenergetický zdroj gama lúčov. Udalosť, zaznamenaná vedcami z univerzity UAB a inštitútu IEEC, ponúka viac informácií o explóziách typu Nova a ich úlohe pri vytváraní kozmických lúčov, záhadného zdroja žiarenia, ktoré možno pozorovať naprieč celou Mliečnou dráhou.

Vedci zároveň našli stopy takzvanej „vampírej“ hviezdy. Ide o bieleho trpaslíka, ktorý pohlcuje hmotu svojho spoločníka. Biele trpaslíky sú pozostatky hviezd s hmotnosťou rovnajúcou sa hmotnosti Slnka. Keď našej hviezde o približne 5-miliárd rokov dôjde palivo, začne expandovať a premení sa na červeného obra. Následne odhodí vonkajšie vrstvy a ostane po nej len jadro označujúce sa ako biely trpaslík.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Biele trpaslíky sú extrémne husté a ak sú podmienky správne, môžu vytvárať veľké explózie. Ak sa biely trpaslík nachádza v binárnej sústave, kde je jeho spoločníkom červený obor, vonkajšie vrstvy červeného obra sa môžu poddať gravitácii bieleho trpaslíka. To znamená, že sa vodík z vonkajších vrstiev nazbiera na povrchu bieleho trpaslíka. To následne vyvolá explóziu, ktorú astronómovia označujú ako Nova. Takéto explózie môžu byť až 100-tisíckrát jasnejšie ako Slnko.

Opakujúce sa Novy

Explózia vymrští materiál všade okolo hviezd a ak je ich gravitácia dostatočne silná, tento materiál si hviezdy opäť môžu pritiahnuť. V takomto prípade začína celý proces odznova a opäť môže viesť k ďalšej Nove. Podobné situácie vedci označujú ako opakujúce sa Novy.

Podobný prípad nastal aj v sústave RS Ophiuchi 8. augusta minulého roku. Táto Nova však bola doteraz najjasnejšou explóziou, pri ktorej vzniklo doteraz nepozorované množstvo gama žiarenia. Nasledovali ďalšie pozorovania a vďaka pohotovej reakcii vedeckého tímu sa podarilo získať obrovské množstvo informácií o udalosti. Novu bolo možné pozorovať v energiách, ktoré sú 100-miliárdkrát väčšie, než energie viditeľného svetla.

„Vďaka našej práci môžeme identifikovať Novy ako nové zdroje vysokoenergetického gama žiarenia. Na základe tohto vznikla nová odnož výskumu, zameriavajúca sa práve na monitorovanie tohto typu žiarenia,“ vyjadrila sa Alicia López-Oramas, jedna z autoriek práce.

Vedecký tím zároveň odhalil, že explózia vytvorila silné tlakové vlny v priestore obkolesujúcom sústavu. Tieto tlakové vlny dokázali akcelerovať drobné častice na rýchlosti blížiace sa rýchlosti svetla.

Explózie typu Nova ale nie sú až také energetické ako supernovy – explózie masívnych hviezd. Sú však oveľa častejšie a ako dokazuje nový výskum, môžu byť výrazným zdrojom kozmických lúčov v Mliečnej dráhe. Napriek tomu vedci dodávajú, že väčšina kozmických lúčov v našej galaxii prichádza z úplne iných zdrojov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close