V útrobách našej Zeme sa môže nachádzať kus inej planéty

Nová štúdia sa bližšie pozerá na dôsledky zrážky medzi protoplanétou Theia a našou Zemou.

Theia
Zdroj: pixabay.com

Pred 4.5 miliardami rokov mohla do našej Zeme vraziť protoplanéta, ktorá vymrštila na obežnú dráhu Zeme kus nášho materiálu, píše portál Space. Z týchto trosiek sa mal postupom času stať Mesiac.

Ide o uznávanú teóriu, no nedávno sa objavila nová štúdia, ktorá bola prezentovaná na Lunar and Planetary Science Conference. Tá tvrdí, že kusy protoplanéty sa dodnes nachádzajú v útrobách našej Zeme. Ak by sa táto práca ukázala byť pravdivou, vedci by dokázali vysvetliť dva regióny horúcej skaly, ktoré sa nachádzajú v zemskom plášti. Presnejšie môžeme nájsť tieto regióny pod kontinentom Afrika a pod Tichým oceánom. Tieto regióny by mali byť stokrát vyššie, ako Mount Everest.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zrážka s protoplanétou, ktorá sa nazýva Theia, premenila povrch našej Zeme na lávový oceán. To sa udialo v čase, keď sa naša Slnečná sústava formovala. Predpokladá sa, že Theia bola jednou z formujúcich sa planét našej sústavy. Autor štúdie, Qian Yuan tvrdí, že po náraze sa časť plášťa z protoplanéty Theia dostala hlboko pod Zemský povrch. Malo by ísť o materiál, ktorý je od 1.5 až po 3.5% hustejší, než materiál Zemského plášťa. Podľa Yuanovej teórie by v tomto prípade úlomky klesli na dno zemského plášťa, až ku jadru.

„Je to šialená teória, no na druhú stranu je možná,“ vyjadril sa Yuan pre portál Science.

Reálna teória?

Jeho „bláznivú teóriu“ podporuje aj štúdia z roku 2019. V nej sa prišlo na to, že plášť protoplanéty Theia mohol byť o 2 alebo 3.5% hustejší, ako plášť Zeme. K výsledkom sa dopracovali analýzou mesačnej pôdy. V nej našli vyššie stopy ľahkého vodíka oproti ťažkému, než máme u nás na Zemi. Tieto dva prvky sa líšia tým, koľko neutrónov majú.

Pomocou toho zistili, že Theia musela byť veľmi veľká, skoro tak veľká ako Zem. Zároveň musela byť veľmi suchá. Voda, ktorá sa vytvorí vo vesmíre by obsahovala ťažšiu formu vodíka a ten Theia nemala vôbec. Zároveň tvrdia, že v tomto prípade by bol plášť protoplanéty veľmi hustý a tvorený primárne zo železa.

Yuanova teória tvrdí, že ľahšie skaly sa rozleteli do vesmíru okolo Zeme, zatiaľ čo tie ťažšie sa ponorili hlboko, až k zemskému jadru. Jeho teórie by dokázali vysvetliť záhadné horúce regióny, no nie všetci sú presvedčení. Seizmológ Edward Garnero, ktorý sa s Yuanovou prácou nespájal ale tvrdí, že „jeho nápad je reálny, dokým mu niekto nedokáže opak.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre