fbpx
SpravodajstvoVeda a výskum

V určitých fázach mesiaca by mala voda z jeho povrchu zmiznúť: To sa však nedeje

Nová štúdia prišla na to, ako si Mesiac udržiava vodu aj počas kritických období

Dnes úž vieme, že sa na povrchu Mesiaca nachádzajú molekuly vody. Americká vesmírna agentúra s týmto objavom išla na verejnosť minulý rok, no vedela o tom už od roku 1997.

Voda sa na našu prirodzenú družicu mohla dostať pomocou komét, asteroidov, Slnka, ale aj z útrob samého Mesiaca, píše portál Universe Today. Nová štúdia H.Z. Wanga, z Shandong University in China tvrdí, že voda sa mohla dostať na Mesiac aj z pozemských častíc. Je však pravdepodobné, že solárny vietor je zodpovedný za časť vody, ktorú vieme na povrchu Mesiaca nájsť.

Najväčším problémom tejto teórie je vyparovanie. Počítačové modely predpovedajú, že počas splnu by sa malo vypariť až 50% vody, ktorá sa nachádza vo väčších výškach. Problém je tiež to, že počas jedného mesačného cyklu sa Mesiac nachádza od troch do piatich dní v zemskej magnetosfére. Tá blokuje solárny vietor, ktorý tým pádom nemôže na Mesiac priniesť vodu a tá by mala počas týchto období z Mesiaca zmiznúť.

Vodný most

Lenže to sa nedeje. Potvrdzuje to aj indická misia Chandrayaan-1, ktorá objavila stopy vody aj počas mesačných splnov. Autori novej štúdie sa domnievajú, že vodu na Mesiac môže prinášať „zemský vietor.“ Vedci tvrdia, že medzi solárnym a zemským vetrom je rozdiel. Solárny vietor tvorí plazma, zložená z protónov a elektrónov, zatiaľ čo zemský vietor je prúd iónov z magnetosféry.

Japonská misia Kaguya odhalila ióny vodíka, pochádzajúce z exosféry Zeme. Tie boli objavené v mesačnej pôde. Zároveň sa misii podarilo odhaliť vysoké koncentrácie izotopov kyslíka, ktoré pochádzajú z ozónovej vrstvy. Vedci preto hovoria o akomsi „vodnom moste“ ktorý dokáže doplniť na Mesiaci vodu v dňoch, kedy sa Mesiac nachádza v zemskej magnetosfére.

Štúdia však môže siahať oveľa ďalej. Ak je nový výskum pravdivý a naozaj naša Zem dokáže poslať častice vody na Mesiac, kde inde v Slnečnej sústave môžeme podobný jav pozorovať? Nový objav zároveň vedcom ukazuje, že je toho ešte veľa, čo o objektoch v našej sústave, ale aj Slnečnej sústave ako takej nevedia.

Interakcie medzi magnetosférou planéty a mesiacom by mohli byť kľúčovou mechanikou v procese evolúcie vody na určitom kozmickom telese. Ak sa však odpútame od našej sústavy, rovnaký princíp môže fungovať v celom vesmíre a môže vedcom pomôcť odhaliť planéty, či mesiace, ktoré môžu mať na svojom povrchu vodu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close