SpravodajstvoTECHNOLÓGIEZariadenia

V tomto roku príde najväčšia aktualizácia technológie Wi-Fi za posledné desaťročie

Na trh má vstúpiť mnoho zariadení, od smartfónov až po routre, ktoré budú podporovať Wi-Fi 6E

Tento rok môžeme očakávať výrazné vylepšenia v technológii Wi-Fi. Na trh má vstúpiť mnoho zariadení, od smartfónov až po routre, ktoré budú podporovať Wi-Fi 6E. Toto vylepšenie znamená pre bezdrôtové pripojenie to, ako keby ste prešli z cesty tretej triedy na diaľnicu, píše portál The Verge.

Verge zároveň píše, že pôjde o najväčšie vylepšenie bezdrôtovej siete za posledných 20 rokov. Pripojenie by malo byť oveľa rýchlejšie a oveľa spoľahlivejšie. The Wi-Fi Alliance je skupina, ktorá dozerá na technológiu bezdrôtových sietí. Momentálne začína udeľovať certifikáty prvým zariadeniam, ktoré dorazia na trh v prvých mesiacoch tohto roku. V polovici roku 2021 by sme mohli vidieť televízie, či VR zariadenia, ktoré budú tiež podporovať túto novú funkciu.

Výrazný pokrok

Už na budúci týždeň by sme mohli vidieť prvé oznámenia zariadení, ktoré budú technológiu Wi-Fi 6E podporovať. Oznámené budú s najväčšou pravdepodobnosťou na konferencii CES, ktorá sa začína 11. januára. Spoločnosť Samsung sa taktiež chystá oznámiť svoje vlajkové lode v sérii Galaxy S21. Špekuluje sa, že niektoré z nich, ak nie všetky, budú podporovať Wi-Fi 6E. Postará sa o to procesor Snapdragon 888. 

Súčasné zariadenia Wi-Fi fungujú na dvoch kanáloch, 2.4 GHz a 5 GHz. Wi-Fi 6E pridáva tretí – 6GHz. Tento nový kanál ponúka štvornásobne viac vĺn, než bežná Wi-Fi. V praxi to znamená, že môžete mať väčšie a rýchlejšie prepojenia a nebude dochádzať k zaprataniu určitého kanálu, čo spôsobovalo pokles rýchlosti. Tento problém sa objavoval najmä v bytovkách, kde mohla susedova Wi-Fi spomaľovať tú vašu.

„Bude však nejaký čas trvať, kým sa väčšina nových zariadení dodá s Wi-Fi 6E. Nie všetky nové gadgety sa ešte dodávajú so štandardnou Wi-Fi 6 a táto verzia Wi-Fi sa začala objavovať asi pred dvoma rokmi. Do začiatku roku 2022 IDC očakáva, že iba 20 percent dodávaných produktov Wi-Fi 6 bude tiež podporovať Wi-Fi 6E.“ píše TheVerge.

Má to však jeden problém. V Spojených štátoch už úrady schválili používanie 6GHz vĺn, no komunikačné úrady v iných krajinách ich musia schváliť tiež. The Wi-Fi Alliance však tvrdí, že Európska únia, spolu so Spojeným kráľovstvom, Južnou Kóreou, Chile a Spojenými arabskými emirátmi dala zelenú na použitie 6 GHz vĺn. 

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close