SpravodajstvoVeda a výskum

V srdci našej galaxie sa život nepredpokladá, ale aj napriek tomu ho tam hľadáme. Prečo?

Dokázal tím vedcov objaviť rádiové signály, ktoré by potvrdili existenciu inteligentného života?

Projekt Breakthrough Listen pátra po mimozemských civilizáciách pomocou rádiovej astronómie. Hlavnou myšlienkou projektu je, že ak sa vo vesmíre nachádza inteligentný život, ten bude do vesmíru vysielať rádiové signály, či už vedome, alebo nie. Ich posledný pokus sa zameral na región, blízko jadra našej galaxie, píše portál Universe Today.

Práca Breakthrough Listen sa donedávna zameriavala na planéty, ktoré by mohli mať vhodné podmienky pre život. Tým, že prešli bližšie ku galaktickému jadru chcú pátrať po „ambicióznejších“ mimozemšťanoch. Centrálny región Mliečnej dráhy je oblasť, kde sú hviezdy hustejšie pri sebe, no zároveň má aj jednu obrovskú nevýhodu – nepatrí medzi oblasti, ktoré by boli vhodné pre život.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Život v centre Mliečnej dráhy?

Ideálna oblasť pre život je v ideálnej vzdialenosti od hviezdy, okolo ktorej planéta obieha. Ak sa nachádza príliš ďaleko, planéta je príliš chladná a voda na jej povrchu zamrzne. Ak sa nachádza príliš blízko, voda sa vyparí. V podstate by nemalo záležať na tom, kde sa planéta s vhodnými podmienkami nachádza, no je to komplikovanejšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

V centre našej galaxie sú hviezdy hustejšie pri sebe, čo znamená, že záblesky gama lúčov, alebo supernovy môžu zasiahnuť viacero hviezd vo svojom okolí a  zničiť život na planéte. V jadre galaxie sa tiež nachádza väčšie množstvo hviezd, ktoré sú pripravené explodovať.

Breakthrough Listen ale verí, že ak by sa v našej galaxii nachádzala vyspelá civilizácia, tá by mohla v jadre našej galaxie umiestniť silný rádiový vysielač, ktorý by mohol zachytiť každý. Preto sa vedci, zapojení v projekte, rozhodli, že sa pozrú aj na tento región. V centrálnom regióne sa môžu vyskytovať krátkodobé rádiové záblesky, ktoré sú spôsobené magnetarmi, alebo hviezdnymi erupciami. Tie sa však dejú náhodne. Ak by mimozemská civilizácia naozaj umiestnila do stredu galaxie vysielač, ten by mohol záblesky opakovať pravidelne.

Neprekvapivo, tím nenašiel žiadne stopy opakujúceho sa rádiového signálu. Množstvo dát, ktoré nazbierali, bolo dostatočne veľké na to, aby vylúčili akékoľvek opakujúce sa signály ktoré sa opakovali do 10 hodín. Mimozemskú civilizáciu sa im objaviť síce nepodarilo, ale signály, ktoré zachytili pomôžu astronómom dozvedieť sa viac o magnetaroch (pozn. redakcie: neutrónová hviezda s extrémne silným magnetickým poľom). Zároveň im objavené signály môžu viac povedať o tom, ako sú tieto extrémne objekty distribuované naprieč centrálnym regiónom Mliečnej dráhy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close