V Slnečnej sústave by sa mohli nachádzať stovky objektov, ktoré ku nám prišli od inej hviezdy

Dve nedávno objavené kométy lámali vedcom hlavu a prebudili vášnivé debaty. Nová štúdia dokázala, že nie všetky kométy vznikli v našej sústave.

kometa
Zdroj: NASA

9. septembra 2017 preletel našou Slnečnou sústavou asteroid, ktorý mal veľmi nezvyčajný tvar. Podobal sa na cigaru a preto vzbudil medzi vedcami diskusie. Jedna z teórií bola, že sa jednalo o mimozemskú sondu, ktorá k nám priletela z ďalekého vesmíru. Dva roky na to objavil amatérsky vedec Gennady Borisov kométu, ktorá potvrdene prišla od inej hviezdy.

2l/Borisov
Kométa 2l/Borisov Zdroj: NASA

Vzhľad oboch objektov je pre vedcov kozmickou záhadou. Dlho totiž verili, že kométy sú zvyšky, ktoré vznikli pri formovaní našej sústavy.  V  tom čase si mysleli, že sa kométy držali na kraji Slnečnej sústavy, zatiaľ čo planéty rástli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Medzihviezna kométa
Simulácia tvaru kométy Oumuamua Zdroj: futurism.com

Nová štúdia však hovorí o tom, že sa môžu prísť z dvoch zdrojov. Jeden sú takzvané dlhodobé kométy. Ich obežná dráha okolo Slnka trvá viac ako 200 rokov a pochádzajú z Oortovho mraku, priestore na samom okraji sústavy (pozn. redakcie: Oortov mrak komét je predpokladaná sférická oblasť ľadových objektov, kometárnych jadier, ktorá sa pravdepodobne nachádza na okraji slnečnej sústavy za Kuiperovým pásom). Tie kométy, ktorým to trvá menej ako 200 rokov pochádzajú z Kuiperovho pásu, asteroidového poľa niekde za Neptúnom.

Vedci veria, že niektoré z komét môžu pochádzať od inej hviezdy a Slnko ich u nás uväznilo svojou gravitačnou silou. Vytvorili teda simuláciu, do ktorej vypustili 400 miliónov komét a sledovali, ako sa približujú k Slnku a Jupiteru. Potrebné dáta získali z misie GAIA, ktorá má za úlohu zostrojiť 3D model našej galaxie.

V niektorých prípadoch objavili, že kométy sa dostanú do gravitačného poľa Jupitera, ktorý ich spomalí a následne pošle ku Slnku.

„Jedná sa o malú pravdepodobnosť, avšak na obežnej dráhe okolo Slnka sa môže nachádzať stovka komét, ktoré nepochádzajú z našej Slnečnej sústavy,“ vyjadril sa Tom Hands, výskumník z univerzity v Zürichu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre