V Rusku možno už čoskoro nekúpite iPhone telefóny. Nové legislatívne zmeny, zavádzajú povinnosti, ktoré sú v rozpore s hodnotami spoločnosti

V Rusku bola prijatá legislatíva, ktorá núti výrobcov chytrej elektroniky predinštalovať vo svojich zariadeniach software tretích strán.

Apple iPhone Rusko
Zdroj: Pixabay.com (JESHOOTS-com)

V  Rusku bol prijatý zákon, ktorý mnohým výrobcom hardwaru a  softwaru robí vrásky na čele. Nová legislatívna zavádza povinnosti, ktoré budú musieť výrobcovia smartfónov, chytrých televízorov a  ďalších zariadení tohto typu akceptovať. V inom prípade im hrozia sankcia, a následne pri opakovanom porušení zákona aj zákaz predávania výrobkov na území Ruska.

Novoprijatá legislatíva zavádza povinnosť predinštalovania softwaru, ktorý bol vyrobený v Rusku. Zoznam takto povinného softwaru bude zostavovať Rusko. Následne zariadenia s  predinštalovaným softwarom sa budú môcť predávať. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť v  júli budúceho roka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kritici hovoria, že veľké firmy takto podnecujú k odchodu z trhu

Na novoprijatý zákon, ako to býva zvykom, sa vzniesla vlnka kritiky, ale aj obhajcov. Z  rád kritikov sa ozývajú hlasy, ktoré hovoria o tom, že veľké spoločnosti môžu mať s takýmto nariadením zásadné problémy. Najvypuklejším príkladom je pravdepodobne spoločnosť Apple, ktora je autorom veľmi uzavretého operačného systému iOS. Spoločnosť Apple sa mala k tomu zariadeniu vyjadriť slovami:

„Povinnosti pridania aplikácií tretích strán do ekosystému Apple, by bolo  ekvivalentom jailbreaku (pozn. redakcie: Jailbreak je proces, ktorý umožňuje iOS zariadeniam spúšťať ľubovoľný a nie iba autorizovaný Apple kód a prístup do súborového systému…). Bola by to bezpečnostná hrozba, ktorú spoločnosť nemôže tolerovať.“

V  každom prípade je potrebné povedať, že sa nejedná len spoločnosť Apple, ale o desiatky, ak nie stovky ďalších nadnárodných korporácií, ktoré fungujú na území Ruska. Bude preto veľmi zaujímavé sledovať, ako sa zachovajú tieto veľké nadnárodné spoločnosti. Či budú stáť sa svojimi hodnotami, alebo uprednostnia svoje ekonomické záujmy. O Rusku môžeme mať hocijakú mienku, ale predsa len, je to jeden z najväčších trhov na svete.

Zástancovia zákonu hovoria o potrebe propagácie svojich služieb

Na opačnej strane stoja obhajcovia, ktorí hovoria o  potrebe propagácie domácich služieb. Oleg Nikolayev, jeden z autorov zákona hovorí, že týmto zákonom pomôžu spropagovať lokálne služby, ktoré nie sú schopné konkurovať západným spoločnostiam. Dôvodom je, že jednoducho nie sú videné používateľmi. Inými slovami, domáce služby nie sú natoľko silné, aby boli tak častokrát videné, ako tie zahraničné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre