SpravodajstvoVeda a výskum

V pozostatkoch 5-tisíc rokov starého človeka sa našla baktéria, ktorá spôsobila Čiernu Smrť

Bol tento druh baktérie rovnako nebezpečný ako ten, ktorý spôsobil pandémiu moru v 14. storočí?

Čierna smrť bola obrovská pandémia moru, ktorá v polovici 14. storočia zasiahla Európu a Áziu. Jej pôvodcom je baktéria Yersinia pestis. Najstarší typ tejto baktérie bol objavený v pozostatkoch človeka, ktorý sa radil ešte do spoločnosti Lovcov a zberačov. Pozostatky sú podľa analýz 5-tisíc rokov staré, píše portál Science Daily.

Objavu sa venuje nová štúdia, ktorá bola publikovaná v Cell Reports. Výskum zistil, že tento druh baktérie pravdepodobne nebol tak nákazlivý a smrteľný ako typ, ktorý vyčíňal v 14. storočí. Pozostatky človeka, prenášajúceho túto baktériu boli jedny z dvoch, ktoré v 19. storočí objavili v dnešnom Lotyšsku. Zaujímavosťou je, že pozostatky našich predkov zmizli hneď po objavení, no svetlo sveta uzreli opäť, v roku 2011.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Čierna Smrť
Baktéria Yersinia pestis. Zdroj: Wikipedia(Oregon State Public Health Laboratory)

Po opätovnom objavení pozostatkov sa našli dva ďalšie. Vedci sa venovali vzorkám zubov a kostí, z ktorých chceli zistiť genóm týchto pozostatkov. Následne ich testovali na vírusové a bakteriálne patogény. Na prekvapenie výskumníkov bola v jednom z pozostatkov objavená stopa baktérie Yersinia pestis, ktorá neskôr spôsobila Čiernu smrť. Baktériu našli v pozostatkoch človeka, ktorý mohol byť 20-30 rokov starý. Pozostatky sú označované ako RV 2039.

Menej nákazlivá verzia moru?

Vedci následne rekonštruovali genóm baktérie a porovnali ho s ďalšími pravekými druhmi baktérií. Vďaka tomu zistili, že baktéria, ktorú našli v pozostatkoch RV 2039 je najstarším druhom Yersinia pestis, aký bol objavený. Je možné, že táto baktéria bola súčasťou línie, ktorá vznikla pred 7-tisíc rokmi a pár stoviek na to sa od predka, baktérie Yersinia pseudotuberculosis, oddelila.

„Prekvapivé na tomto objave je fakt, že ide o viacmenej kompletnú genetickú sadu baktérie Yersinia pestis, ktorá bola zodpovedná za šírenie moru. Chýba jej len pár génov,“ vyjadril sa autor štúdie, Ben Krause-Kyora.

Presnejšie tomuto starému druhu baktérie chýbal gén, ktorý by umožnil blchám prenášať mor. Ide o gén, ktorý zabezpečoval prechod baktérie na ľudského hostiteľa. Z človeka, ktorý pred 5-tisíc rokmi niesol túto baktériu sa za tisíc rokov vyvinula choroba, ktorá ochromila Európu a aj Áziu. Vedci však momentálne nedokážu povedať, či náš predok vôbec pociťoval nejaké symptómy moru. Výskumníci si myslia, že trpel nejakou chorobou, pretože baktériu našli v jeho krvnom obehu.

Predpokladá sa, že priebeh tejto verzie ochorenia mohol byť pomalý a neprenášal sa vzduchom, ako v 14. storočí. V tomto prípade sa vírus šíril priamo, napríklad hryznutím infikovaného hlodavca a následne sa nešíril ďalej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close