fbpx
ZariadeniaZaujímavosti

V Nórsku sa čoskoro začne používať plne automatický robot na doručovanie balíkov a pošty

Roboty sú častým postrachom ľudí, keďže ich schopnosti sa môžu časom vyšplhať až na takú úroveň, že nás môžu jednoducho vyšachovať z nášho zamestnania. Odvetví, kde robotika výrazne zasiahla je hneď niekoľko, no väčšina robotických automatických systémov je využívaná vo fabrikách. Kto by to bol povedal, roboty sa tak skoro dostanú aj na iné „pracovné pozície“, kde sa budú denno denne cestovať desiatky kilometrov a budú prichádzať do priameho kontaktu s ľuďmi.

Robotický poštár

Áno, čítate správne. Ulicami už čoskoro začne putovať automatický poštár, ktorý je výsledkom spolupráce Nórskej pošty a spoločnosťou Buddy Mobility, ktorá sa zaoberá práve automatizáciou. Schopnosti samotného robota sú naozaj úctyhodné. Bezproblémovo sa dokáže pohybovať rýchlosťou až 6 kilometrov za hodinu a podľa odhadov by mal byť schopný doručiť až 100 balíkov denne.

Balíkomat na kolesách

Väčšinu z Vás zrejme zaujíma samotný spôsob doručovania, poprípade jeho bezpečnostné aspekty. Samotná technológia príliš detailne opísaná nebola, no Nórska pošta nám aspoň načrtla, ako celý systém funguje. Začína to odoslaním notifikácie o doručení balíku. Balík je následne doručený zákazníkovi. Ten následne prostredníctvom aplikácie vyberie svoju poštu, ktorú si robot pripraví v špeciálnej zásuvke, ktorá bude následne odomknutá, aby si z nej mohol zákazník vyzdvihnúť svoju poštu. Po odovzdaní všetkých zásielok by sa mal robot vrátiť späť na najbližšie stredisko, kde sa nabije a naberie ďalšiu poštu na roznášanie.

Nasadený bude neďaleko hlavného mesta

Púť automatického poštára Nórksej pošty, by sa mala začať v rezidenčnej oblasti Kongsberg, ktorá sa nachádza neďaleko hlavného mesta Nórska, Oslo. V celej oblasti žije zhruba 25 000 obyvateľov, čiže sa nejedná o rušnú metropolu. Po zdokonalení celého systému by sa mal ale dostať aj do iných lokalít v Nórsku.

Zdroj: digitaltrends.com, úvodný obrázok (Youtube – Last Mile Logistics)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Tagy
Close
Close