V najnovšej štúdii sa vedci zamerali na planéty, ktoré obiehajú okolo viacerých hviezd

Binárna sústava hviezd môže spôsobiť vychýlenie obežnej dráhy svojich planét

hviezda
Zdroj: NASA

Každý fanúšik Hviezdnych vojen pozná tú scénu, kedy sa hlavný hrdina pozerá na zapadajúce slnká svojej rodnej planéty. Vo vesmíre nie sú binárne sústavy (pozn. redakcie: sústava dvoch hviezd) ničím nezvyčajným, no vedcov momentálne zaujali planéty, ktoré túto dvojicu môžu obiehať. Téme sa venoval portál sciencealert.com

V najnovšej štúdii sa hovorí o tom, že takáto planéta má vychýlenú obežnú dráhu, ďaleko od primárnej obežnej roviny. Obežná rovina je geometrická rovina, na ktorej sa nachádza obežná dráha. Štúdia použila dáta z projektu ALMA (pozn. redakcie: Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), ktorý sa pozrel na 19 protoplanetárnych diskov, ktoré sa utvorili okolo sústavy binárnych hviezd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Protoplanetárne disky sú zoskupením hmoty, v ktorom dochádza k zrodu nových planét. Čiastočky skál a vesmírneho prachu sa na seba pomaly nabaľujú a postupom času vznikne nová planéta.

„Použitím nezávislých dát z rádiových pozorovaní protoplanetárnych diskov, z ktorých sa zrodia planéty sme mohli vyčítať koľko z nich bude mať vychýlenú obežnú dráhu,“ hovorí astronóm Ian Czekala, z Kalifornskej univerzity.

Planéta s názvom Kepler-16b bola prvou planétou ktorú sme našli a obiehala okolo sústavy dvoch hviezd. Stále pribúdajú exempláre týchto zvláštnych planét a každá jedna z nich je zložitým komplexom, ktorý rozpráva svoj vlastný príbeh. V praxi to znamená, že každá planéta, obiehajúca dve a viac hviezd má špecifickú obežnú dráhu, ktorá bola výrazne ovplyvnená podmienkami v danej sústave.

Sústava viacerých hviezd

Čo by sa stalo, keby planéta obiehala viac ako dve hviezdy? Vedci sa priznávajú, že na zodpovedanie tejto otázky ešte nemajú dostatok informácií. V prípade sústavy troch hviezd sa prípad komplikuje a možno tak očakávať oveľa zvláštnejšie obežné dráhy.

„Naša Slnečná sústava je tak trochu výnimkou medzi ostatnými hviezdami. Je zvláštne pomyslieť si, že všetky hviezdy ktoré vidíme na oblohe sú buď binárne sústavy, alebo sústavy viac ako dvoch hviezd,“ hovorí Ian Czekala.

Ďalšou zaujímavosťou je, že červený trpaslík – najbežnejší typ hviezdy vo vesmíre, nie je dostatočne jasný na to, aby sme ho mohli zo Zeme vidieť voľným okom.

Binárna sústava
Zdroj: ALMA

Štúdia ukázala, že čím dlhšia je obežná doba dvojice hviezd, tým je väčšia šanca že sa protoplanetárny disk a neskôr aj planéta, vychýli zo svojej obeežnej dráhy. Na obrázku môžeme vidieť príklad vychýlenej dráhy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre