SpravodajstvoVeda a výskum

V Mesačných kráteroch sa nachádzajú ložiská ľadu, ktoré môžu pomôcť astronautom

Nadchádzajúca misia Európskej vesmírnej agentúry zistí, aké zdroje môže z ložísk získať

V roku 2009 poslala americká vesmírna agentúra NASA na Mesiac sondu Lunar Reconnaissance Orbiter (pozn. redakcie: LRO). Po príchode k našej prirodzenej družici sa sonda pustila hneď do práce, čo viedlo k niekoľkým dôležitým objavom. Medzi ne patrí aj objavenie kráterov, ktoré sú v neustálom tieni. Nachádzajú sa pri južnom póle, v časti Aitken Basin a potvrdila sa v nich existencia ľadu. Píše o tom portál universetoday.com

Podľa dát o teplote z južného polárneho regiónu dokázala Európska vesmírna agentúra zhotoviť mapu, na ktorej môžete vidieť polohu ľadu. Táto mapa bude prístupná všetkým budúcim misiám, ako aj misií PROSPECT, ktorú má na starosti Európska vesmírna agentúra. Misia PROSPECT bude štartovať v roku 2025 a na Mesiac sa dostane pomocou ruského pristávacieho modulu Luna-27.

Hľadanie ľadu

Na mieste bude modul PROSPECT zbierať vzorky z ľadových ložisiek. Ide o prípravu na budúce misie, ktoré sa pokúsia využiť mesačné zdroje na udržanie sebestačnej mesačnej základne. Spolu s vodou tieto ložiská obsahujú aj iné látky, ktoré môžu byť vplyvom extrémne nízkych teplôt uväznené v ľade. Teploty sa v tejto oblasti pohybujú okolo -150 °C a v niektorých oblastiach môžu klesnúť až na -200 °C.

Tieto špeciálne vzorky budú v moduli PROSPECT zahriate a analyzované v chemickom laboratóriu. Následne sa látky uväznené v ľade extrahujú a podstúpia viaceré termochemické procesy. Tie zahrnú zahriatie daných látok na teplotu až 1000 °C, aby sa zistilo, či z nich vedia získať iné prvky, napríklad kyslík vo forme plynu. Cieľ pokusu je zistiť, či vedia vedci zo zdrojov na Mesiaci získať všetky potrebné zdroje, ktoré by astronauti mohli potrebovať.

Okrem toho bude modul skúmať aj izotopické zloženie Mesiaca. Hľadať bude uhlík, kyslík, dusík a vodík. To pomôže vedcom nahliadnuť do minulosti Mesiaca, jeho formovania a evolúcie. Pochopenie toho, kde sa tieto prvky nachádzajú dokáže vedcom prezradiť, ako sa Slnečná sústava vyvíjala. Vyššie spomínané prvky sú pre život zásadné a ich distribúcia naprieč sústavou môže vedcom prezradiť ako sa u nás život vyvíjal a kde by sme ho ešte mohli nájsť.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close