V Južnej Kórei pravdepodobne započal koniec duopolu Google a Apple v súvislosti s platbami v obchodoch s aplikáciami

V Južnej Kórei bol prijatý zákon, ktorý zabraňuje spoločnostiam ako Google a Apple, nútiť vývojárov k využívaniu ich platobných brán v obchodoch s aplikáciami.

App Store a Google Play Store
Zdroj: Google, Apple, Vosveteit

Google a spoločnosť Apple na trhu s obchodmi s mobilnými aplikáciami sú dnes dominantnými hráčmi. Mnohí spoločnostiam čoraz častejšie dávajú prívlastok „duopolisti“. Dôvodom je ich dominancia na trhu v spojitosti s podobnými podmienkami pre vývojárov v obchodoch s aplikáciami. Tento prívlastok je pritom v oveľa väčšej miere frekventovaným potom, ako vyplávalo na povrch údajne stretnutie medzi riaditeľmi spoločností z roku 2010, kedy malo podľa reportérky Leah Nylen dôjsť k dohode pravidiel týkajúcich sa vývoja Androidu a iOS.

Voči obom spoločnostiam je smerovaných viacero výčitiek. Od marží, ktoré boli po dlhú dobu prakticky rovnakými, až po uzatvorenosť systému, najmä toho od Apple, až po povinnosť využívania platobných brán prevádzkovaných spoločnosťami. V súvislosti s platobnými bránami, sa častokrát spoločnostiam vyčítali obrovské poplatky a to až v objeme 30% z celkovej platby za sprostredkovanie transakcie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Začal sa pád duopolu? V Južnej Kórei Google a Apple prehrali súboj

Ako informuje denník The Wall Street Journal, tak spoločnostiam Google a Apple v súvislosti s nevyhnutnosťou využívania platobných brán spoločností v aplikáciách distribuovaných prostredníctvom obchodov Play a App Store, odzvonilo. Giganti tak prehrali dlhotrvajúci súboj.

„Nová legislatíva mení a dopĺňa juhokórejský zákon o telekomunikáciách, aby veľkým operátorom na trhu s aplikáciami bránil požadovať používanie systémov nákupu v aplikácii. Prevádzkovateľom tiež zakazuje bezdôvodne odďaľovať schvaľovanie aplikácií alebo ich odstraňovať z trhu.“ uvádza TWSJ.

V prípade, ak by spoločnosti odmietli akceptovať novú legislatívu, tak by to mohlo mať na technologických gigantov obrovské finančné dopady. Dôvodom sú samozrejme sankcie, ktoré môžu dosiahnuť až 3% z príjmov spoločnosti v Južnej Kórei.

Pre vývojárov aplikácií a hier to znamená, že budú môcť využívať iné alternatívne možnosti, ako budú môcť účtovať poplatky zákazníkom. Téma samozrejme zo strany technologických gigantov nezostala bez komentárov. Zástupcovia oboch spoločností sa vyjadrili v zmysle, že týmto opatrením dôjde k zníženiu kvality alebo k nebezpečným situáciám. Napríklad, v prípade spoločnosti Apple, bude oveľa jednoduchšie obísť zámok rodičovskej kontroly. Google hovorí, že údržba a vývoj infraštruktúry, stojí peniaze a preto nie sú spokojní s novou legislatívou. Rovnako treba dodať, že s možnosťami využitia rôznych platobných brán, sa zvýši aj riziko, že vývojári siahnu po alternatívnych riešeniach, ktoré budú jednoducho „deravejšími“ a teda viac náchylných na rôzne zneužitia zo strany hackerov.

Bude nová legislatíva inšpiráciou aj pre ostatné krajiny?

Aktuálne dnes nevieme, či bude táto nová legislatíva inšpiráciou aj pre ostatné krajiny, ale na druhej strane vieme povedať, že obe spoločnosti sú dnes pod obrovským tlakom vo viacerých regiónoch sveta. Spoločnosti sú pod tlakom najmä naprieč USA, kde bol len nedávno predložený legislatívny návrh, ktorý má ambíciu zmeniť spôsob, ako dnes fungujú obchody s aplikáciami. Rovnako treba dodať, že ani Európska únia nespí a pracuje na podobnej legislatíve.

„Keďže sa v USA a Európe navrhujú obmedzenia s podobnými dôsledkami, juhokórejský návrh zákona sa stane základným kameňom pre celosvetovú legislatívu v oblasti regulácií platforiem pre aplikácie,“ uviedol predseda komisie Han Sang-hyuk.

Je pre dnami ďalšia etapa konca vysokých poplatkov?

Rovnako treba povedať, že Apple ako aj Google za tie roky účtovali 30% za každú transakciu v ich mobilných obchodoch. V posledných mesiacoch sa však veľa zmenilo. Dôvodom je, že „Apple Tax“ a „Google Tax“ sa znížili na 15% v prípade autorov, ktorých ročné tržby nepresahujú milión dolárov.

Tieto nové zmeny sú vo veľkej miere spôsobené tlakom, ktorý vytvorila spoločnosť Epic Games, ktorá sa stúpla minulý rok na zadné a vrhla sa do boja spoločnosťou Apple. Následne, sa táto téma stala vo všeobecnosti viac frekventovanejšou a vnímanou, a to nielen zo strany koncových používateľov, či vývojárov, ale aj zo strany regulátorov trhu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre