SpravodajstvoVeda a výskum

V jaskyniach Laosu našli najblišieho príbuzného vírusu SARS-CoV-2: Aj tieto vírusy môžu byť nákazlivé

Objav nových vírusov je pre mnohých vedcov dôkazom o prirodzenom pôvode koronavírusov.

Vedci nedávno objavili v laoských netopieroch tri vírusy, ktoré sú príbuznejšie vírusu SARS-CoV-2 viac, než ktorékoľvek iné, známe vírusy, informuje portál Nature.

Tento objav utvrdil vedcov v tom, že genetický kód vírusu za ochorením COVID-19 má prirodzený pôvod. Zároveň sa ale objavili aj určité obavy. Objav nových vírusov znamená, že by mohlo existovať viac podobných koronavírusov, ktoré sa môžu preniesť na ľudí. Virológ z University of Glasgow, David Robertson, tvrdí, že ich objav je „fascinujúci, no zároveň desivý.“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dôvod na obavy vzbudzujú väzby receptorov, ktoré sú takmer totožné so SARS-CoV-2. Znamená to, že majú schopnosť infikovať ľudské bunky. V prípade SARS-CoV-2 sa vírus viaže na receptor ACE2, vďaka čomu môže vstúpiť do ľudských buniek.

K objavu sa vedci dopracovali analýzou slín, stolice a moču 645 netopierov, žijúcich v laoských jaskyniach. V troch druhoch netopierov našli vírusy, na 95% zhodné s vírusom SARS-CoV-2. Tieto vírusy sú označované ako BANAL-52, BANAL-103 a BANAL-236.

S príchodom koronavírusu sa objavili aj mnohé špekulácie. Vírus sa nepodobal na nič, čo sme predtým poznali, čo viedlo k teóriám, že bol vírus vyrobený v laboratóriu. Netopiere v Laose ale potvrdzujú, že takýto druh vírusu môže v prírode existovať.

„Som presvedčená o tom, že má SARS-CoV-2 svoj pôvod v prírode,“ tvrdí Linfa Wang, virologička zo Singapuru.

Sú nákazlivé?

Vírusy, príbuzné koronavírusu, objavili aj v Thajsku, Kambodži a v južnej časti Číny. Ukazuje sa, že juhovýchod Ázie má pre tvorbu podobných vírusov ideálne podmienky. Tím zároveň dokázal, že aj trojica vírusov BANAL by mohla infikovať ľudskú populáciu, rovnako ako SARS-CoV-2. Tím zároveň vypestoval vírus BANAL-236 v bunkách a momentálne budú skúmať, do akej miery je vírus patogénny.

V regióne Yunnan, v južnej časti Číny, našli vedci minulý rok ďalšieho blízkeho príbuzného SARS-CoV-2. Ide o vírus RaTG13, ktorý je na 96.1% identický so SARS-CoV-2. Je možné, že tieto dva vírusy zdieľali podobného predka pred 40-70 rokmi.

Objav v Laose ponúka ďalší pohľad na to, ako mohla vzniknúť pandémia COVID-19, no vedci tvrdia, že pár článkov v reťazi stále chýba. Netušia napríklad, prečo vírusy z Laosu neobsahujú špeciálny proteín, ktorý uľahčuje vírusu SARS-CoV-2 vstup do ľudského tela.

Záhadou ostáva aj to, ako sa predchodca vírusu SARS-CoV-2 dostal do čínskeho Wuhanu, kde boli zaznamenané prvé prípady COVID-19. Vedci dúfajú, že získajú odpovede v ďalších štúdiách na netopieroch.

Ďalšia štúdia tvrdí, že v Číne sú netopiere s vírusom SARS-CoV-2 extrémne vzácne, no s týmto tvrdením vedecká komunita nesúhlasí. Predkov vírusu našli v provincii Yunnan, ktorá leží na juhu Číny, je preto možné, že sa mohol vírus dostať aj do Wuhanu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close