Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

V istých oblastiach Marsu sa môže nachádzať voda v kvapalnom skupenstve

Vedci zistili, kde a za akých podmienok môže nastať rozpustenie ľadu na vodu

Nová štúdia hovorí o tom, že isté úseky pôdy na povrchu Marsu môžu byť schopné udržať život, aj keď len na krátku dobu. Vodný ľad sa na povrchu červenej planéty a hlavne pod ním, vyskytuje v hojnom množstve. Vieme, že atmosféra Marsu je príliš tenká na to, aby podporovala vodu v kvapalnom stave, no pri určitých podmienkach by sa na povrchu mohla udržať.

Práve táto štúdia skúma podmienky prostredia a narazila na oblasti, ktoré sú pre vodu vhodné. Ide o miesta priamo za určitými skalami, ktoré produkujú počas zimných mesiacov neustály tieň. Podľa simulácií sa v týchto oblastiach vytvárajú nánosy vodného ľadu a ľadu z oxidu uhličitého. Simulácie vykonal Norbert Schorghofer z Planetárneho inštitútu v Arizone.

Keď nastane jar, teplota v týchto oblastiach rapídne stúpne, a to z -128 °C na -10 °C, len za pár hodín. Ľad zmizne, no zmena teplôt je tak výrazná, že sa nestihne všetok vypariť. Časť z neho sa vsiakne do slanej marťanskej pôdy a vytvorí tak tekuté bahno. Soľ je v procese kľúčová, lebo znižuje topiaci sa pod vody, ktorý je bežne 0 °C. Taktiež procesu napomáha aj oxid uhličitý.

„Topenie sa čistého vodného ľadu nie je v súčasných podmienkach na Marse možné,“ dodáva Schorghofer vo svojej štúdii.

Taktiež uvádza, že čistú vodu nikto na povrchu červenej planéty nečaká. Výsledkom jeho výskumu je fakt, že voda, ktorá sa vo forme ľadu na povrchu nachádza, sa dokáže pomocou slaných substrátov rozpustiť do pôdy. Vzniknuté bahno však vydrží len niekoľko dní, no ide  o pravidelný proces, ktorý sa opakuje každý rok.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close