V extrémnych oblastiach vesmíru umierajú celé galaxie

Vedci sa snažia prísť na to, čo zastavuje formovanie nových hviezd v niektorých galaxiách. Projekt VERTICO môže zohrať kľúčovú úlohu

Galaxie
Zdroj: NASA

V najextrémnejších oblastiach vesmíru umierajú celé galaxie. Stratia schopnosť vytvárať nové hviezdy a astronómovia pomaly prichádzajú na to, prečo sa to deje.

Nezodpovedaná otázka

Kanadský projekt, ktorý pracuje s najlepšími teleskopmi na svete sa snaží túto otázku zodpovedať. Ide o projekt VERTICO a skúmajú vodíkový plyn, ktorý je palivom pre nové hviezdy, pomocou teleskopu ALMA. Zistilo sa, že to kde galaxie žijú a čo ich ovplyvňuje je zároveň hlavným ukazovateľom ich schopností produkovať nové hviezdy. Vedci však nechápu ako toto prostredie vplýva na život, či smrť galaxií. Vedia totiž, čo na tvorbu hviezd treba a čo umierajúcim galaxiám chýba. Nemajú však detailné prístroje na to, aby zmapovali oblasť, kde k úmrtiu dochádza. Projekt VERTICO ale prinesie odpovede na tieto otázky. Téme sa venuje portál The Conversation.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Galaktické kopy sú najmasívnejším a najextrémnejším prostredím vo vesmíre. Tie najväčšie môžu obsahovať až tisícky galaxií. Tam kde je pokope obrovská hmota, existujú aj extrémne gravitačné sily. Tie dokážu akcelerovať galaxie na závratné rýchlosti, často až niekoľko tisíc km/s. Tým pádom sa plazma medzi galaxiami zahrieva tak vysoko, že žiari v röntgenovom spektre. Uprostred galaktických zoskupení sa jednotlivé galaxie navzájom ovplyvňujú a tieto interakcie môžu zastaviť formáciu nových hviezd.

Keďže sa galaxie v galaktických kopách pohybujú, pohyb cez horúcu plazmu medzi galaxiami ich môže rapídne pripraviť o všetok plyn, ktorý slúži na tvorbu hviezd. Ak galaxia o tento plyn príde, už sa v nej nezrodí žiadna nová hviezda. Tento proces vedie k veľmi pomalému „úmrtiu“ kedy postupne vyhasínajú všetky staré hviezdy.

Príkladom je aj galaktická kopa Panna, v ktorej sa nachádza aj naša Mliečna dráha. Galaxie v tomto zoskupení boli pozorované takmer v každom spektre, príkladom je optické, rádiové, či ultrafialové svetlo. Nástroje, ktoré by vedeli pozorovať plyn, slúžiaci aj ako palivo pre hviezdy, s dostatočným rozlíšením zatiaľ neexistujú. Projekt VERTICO ponúkne prvú mapu plynov, ktoré sú palivom pre vznik hviezd, pre viac ako 51 galaxií.

Aj vďaka tomu budú môcť vedci nahliadnuť do správania galaxií v tých najhustejších oblastiach nášho vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre