V ďalekej budúcnosti sa pravdepodobne všetky kontinenty Zeme spoja do jedného. Takto by to mohlo vyzerať!

Čo nás v ďalekej budúcnosti môže stretnúť?

superkontinet Amasia_zem o 200 rokov
Zdroj: YouTube (Samuel Hoskins)

Pred 200-miliónmi rokov došlo k rozdeleniu superkontinentu Pangea, vďaka čomu vznikli kontinenty, ktoré máme na Zemi dnes, píše portál IFL Science.

Lenže tieto kontinenty tiež nevydržia večne. Ukazuje sa, že v budúcnosti by sme mohli mať na našej planéte nový superkontinent. Je však ťažké predpovedať, ako by mohol vyzerať. Vedci však predpokladajú, že sa všetky kontinenty, až na Antarktídu, o 200-miliónov rokov opäť spoja. Nachádzať by sa mali niekde v okolí Severného pólu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento superkontinent už má aj svoje meno – Amasia. Existuje aj druhá možnosť, ktorá hovorí o spojení kontinentov v oblasti rovníka, za 250-miliónov rokov. Takýto kontinent by sa nazýval Aurica. Záleží to však na mnohých faktoroch, ktoré sa nedajú presne predpovedať. Podľa toho, ktorá z alternatív nastane, by Zem mohla mať dva výrazne odlišné podnebia. Preto sa vedci z Columbia University pokúsili o prvý model počasia superkontinentu v ďalekej budúcnosti.

Odlišné podmienky

Ak by sa naplnila prvá situácia a z kontinentov by vznikla Amasia, Zem bude pravdepodobne čeliť ďalšej dobe ľadovej. Vetry, ale aj oceánske prúdy dokážu preniesť teplo až k pólom, ale ak na svojej ceste nestretnú žiadnu pôdu, teplo sa nebude môcť efektívne preniesť. Zároveň by ľad odrážal slnečné svetlo späť do vesmíru, čo by viedlo k ešte väčšiemu ochladeniu.

Situácia, pri ktorej by vznikla Aurica však prináša úplne rozdielne podnebie. Spojenie všetkých kontinentov v oblasti rovníka by viedlo k zvýšeným teplotám. V tejto situácii by neexistovali ani polárne čiapočky, ktoré by odrážali svetlo do vesmíru, vďaka čomu by bola planéta ešte horúcejšou. V tomto prípade by sme mali obrovský kontinent, ktorý by vyzeral ako pláž.

Zaujímavosťou však je, že ak by vznikla Amasia, voda by existovala len na 60% jej povrchu. V prípade Aurici by to bolo 99.8%. Vedci tvrdia, že tieto informácie môžu pomôcť k informovaniu astronómov, ktorý pátrajú po obývateľných planétach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre