V Číne vyvinuli AI, ktorá je schopnou nielen analyzovať trestné činy, ale i vzniesť obvinenie

V Číne vyvinuli pokročilú AI, System 206. Ide o technológiu, ktorá je schopnou analyzovať spisy zločincov a vzniesť i obvinenie s vysokou presnosťou 97%.

Čina AI technologia
zdroj: Vosveteit.sk, Unplash.com (Possessed Photography)

Čína vytvorila pokročilú AI technológiu, ktorá sa približuje k tej, ktorú sme mohli vidieť vo filme Minority Report. Zatiaľ, čo vo filme bola technológia schopná predpovedať, kto a kedy spácha budúce zločiny, tak tá čínska, je schopnou analyzovať spáchané zločiny a vzniesť i obvinenie. Na novú technológiu upozorňuje portál Futurism.com, ktorý sa odvoláva na čínske média South China Morning Post.

Presnosť AI dosahuje úroveň 97%

Podľa publikovaných správ, technológia je schopnou s 97% úspešnosťou nielen analyzovať, ale i vzniesť relevantné obvinenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Umelá inteligencia bola vyvinutá a testovaná v oblasti Shanghai Pudong People’s Procratorate, kde sa nachádza aj najväčšia okresná prokuratúra v krajine.

„Systém môže do určitej miery nahradiť prokurátorov v rozhodovacom procese,“ hovoria autori tejto technológie.

Táto AI nesie názov System 206, pričom už dnes je využívanou časťou prokurátorov, píše portál. Tento nástroj je využívaný najmä za účelom, aby vedeli prokurátori posúdiť na základe dôkazov, či páchateľ trestného činu je nebezpečný pre širokú verejnosť, alebo nie je. Treba však uviesť, že kompetencie tohto nástroja sú (zatiaľ) obmedzené a to spôsobom, že nemôže podávať obvinenia, ale ani prijímať záväzné rozhodnutia, uviedol tím stojací za vývojom tejto technológie.

Vedci hovoria, že AI je schopná identifikovať a odstrániť nepodstatné informácie a v prípade potreby spracovať i ľudský jazyk vo svojej neurónovej sieti. Samozrejme, táto AI nie je „všemocnou“ a nedokáže posúdiť všetky možné trestné činy. Vedci s cieľom, aby znížili jej chybovosť, venovali svoju energiu smerom k 8 najčastejším trestným činom v okrese. Ide o trestné činy súvisiace s podvodmi s kreditnými kartami, hazardnými hrami, bezohľadnou jazdou, úmyselným napadnutím, kladením odporu voči dôstojníkovi, krádeže, všeobecné podvody a dokonca, AI je schopnou indetifikovať i politický nesúhlas.

Otázkou je, kto sleduje týchto strážcov zákona?

Samozrejme, existujú obavy o to, kto stojí nad týmito strážcami zákona. Rovnako treba uviesť i to, že hoci AI má nízku chybovosť, stále nejde o dokonalý nástroj.

Jeden anonymný prokurátor povedal pre SCMP, že hoci jeho 97-percentná presnosť je pomerne vysoká, „vždy bude existovať šanca na chybu“.

„Kto prevezme zodpovednosť, keď sa to stane? Prokurátor, stroj alebo návrhár algoritmu? Uviedol anonymný prokurátor.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre