SpravodajstvoVeda a výskum

V Brazílii objavili vedci nový druh vírusu, ktorý sa z viac ako 90% skladá z neznámych génov

Pre ľudí však nie je nebezpečný, tvrdia vedci. Nový vírus infikuje iba améby, žijúce vo vode

Vírusy sú jedným z najzáhadnejších organizmov na Zemi. Ide o najmenšie životné formy, ktoré sa nedokážu rozmnožovať bez hostiteľa. Niektorí z vedcov dokonca polemizovali o tom, či majú byť vírusy zaradené medzi živé veci.

Hľadaním nových vírusov v umelo vytvorenom jazere v Brazílii sa vedcom podaril neočakávaný objav. Medzi obrovskými vírusmi, ktoré infikovali populáciu jazera narazili na genóm vírusu, kde nebolo viac ako 90% génov  nikdy pozorovaných.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vírus plný neznámych génov

V januári publikovali výskum, kde bližšie popisujú a analyzujú nový vírus. Ten nazvali Yaravírus, podľa Yary, matky vôd. Tím vedcov našiel Yaravírus v jazere Pampulha a po rozobratí jeho genómu zistili, že len 6 génov trošku pripomína gény, ktoré sú zaznamenané vo verejných databázach. Zvyšných 68 génov bolo úplne nových.

Objav úplne nového vírusu vyvoláva obavy, najmä kvôli koronavírusu, no vedci objavujú nové vírusy bežne. Od roku 2016 do 2019 skočilo číslo známych vírusov v oceánoch z 15-tisíc na 195-tisíc. Vírus je taktiež špecifický tým, že sa dokáže množiť jedine v tele hostiteľa. Vedci poznajú len tisíc vírusov, ktoré infikujú aj ľudí.

Yaravírus ním nie je. Infikuje iba améby žijúce vo vode (pozn. redakcie: améba je jednobunkový organizmus).  Ak by aj dokázal infikovať ľudí, to by z neho nerobilo hrozbu pre náš druh, keďže niektoré vírusy nás dokonca robia zdravšími. Ďalšie sú nenahraditeľné pre správne fungovanie ekosystému tak, že recyklujú rôzne druhy živín.  Dôležitosť Yaravírusu je v tom, že rozširuje ľudské vedomosti týkajúce sa pozemského ekosystému.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close