V asteroidovom páse sa nachádza objekt, ktorý tam nepatrí: Vznikla trpasličia planéta Ceres niekde úplne inde?

Ceres je najvýraznejším objektom asteroidového pásu, no nemusel tam vzniknúť, tvrdí nová štúdia.

Trpasličia planéta Ceres je najzaujímavejším objektom asteroidového pásu
Zdroj: NASA

Trpasličia planéta Ceres sa nachádza v asteroidovom páse medzi planétami Mars a Jupiter. Predchádzajúce výskumy tvrdia, že planéta obsahuje slané roztoky, ktoré by mohli v budúcnosti viesť ku vzniku života, no nielen preto je Ceres najzaujímavejším objektom asteroidového pásu. Povrch trpasličej planéty je bohatý na čpavok, čo je prvok, ktorý ostatným asteroidom chýba.

Lenže ako sa táto látka dostala na povrch trpasličej planéty? Vedci tvrdia, že jediným regiónom, kde je niečo také možné, je vonkajšia časť Slnečnej sústavy, informuje portál The Sun. Vedci preto začali uvažovať nad možnosťou, že trpasličia planéta Ceres nevznikla v asteroidovom páse, ale vo vonkajších častiach sústavy. Na svoje miesto sa dostala počas obdobia, kedy sa usporiadanie planét menilo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predpokladá sa, že po prvotnom vyformovaní planét sa Slnečná sústava od tej dnešnej drasticky líšila. Planéta Jupiter bola oveľa ďalej, zatiaľ čo Saturn, Urán a Neptún boli oveľa bližšie. V určitom bode sa planéty začali premiestňovať na svoje dnešné pozície. Jupiter sa dostal o čosi bližšie a ostatné plynné svety sa zas o niečo vzdialili. Predchádzajúce výskumy naznačovali, že presun planét po Slnečnej sústave mohol vyvolať „Neskoré veľké bombardovanie“, udalosť, počas ktorej boli planéty vnútornej sústavy (pozn. redakcie: Merkúr, Venuša, Zem, Mars) bombardované množstvom kozmických objektov.

Odkiaľ pochádza Ceres?

Trpasličia planéta Ceres má viac spoločné s Plutom, ako s ostatnými objektmi asteroidového pásu, kde sa momentálne nachádza. Americká NASA sa o Ceres začala v poslednej dobe zaujímať o čosi viac a plánujú túto trpasličiu planétu v budúcnosti preskúmať viac do hĺbky. Ceres preskúmala aj sonda Dawn, ktorá zistila, že je trpasličia planéta bohatá na ľad.

Vedci ale tvrdili, že Ceres vznikol priamo v asteroidovom páse. Nová štúdia uverejnená na portáli arXiv ale tvrdí, že to tak nie je. Zloženie trpasličej planéty Ceres je až príliš odlišné od toho, čo možno nájsť v asteroidovom páse. To otvára možnosť, že planéta vznikla niekde úplne inde. Tím vedcov vytvoril modely mladej Slnečnej sústavy a hľadal spôsoby, ako by mohla trpasličia planéta skončiť na mieste, kde sa momentálne nachádza.

Ich simulácia prináša viac svetla nielen do prípadu samotnej planéty, ale aj do chaotickej minulosti našej Slnečnej sústavy. V čase, kedy sa polohy planét menili existuje dosť veľká pravdepodobnosť, že by sa z vonkajších častí Slnečnej sústavy premiestnila do asteroidového pásu planétka, podobná Trpasličej planéte Ceres. Jej zloženie nasvedčuje tomu, že vznikala vo vzdialenejších kútoch sústavy, niekde za obežnou dráhou planéty Saturn. Následne sa táto trpasličia planéta dôsledkom presúvania planét Slnečnej sústavy dostala zo vzdialených regiónov bližšie a nakoniec skončila v asteroidovom páse, kde sa nachádza doteraz.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre