Užívanie antibiotík má preukázateľne negatívne dôsledky na naše zdravie. Konzumujeme ich denne a to bez toho, aby sme si to uvedomovali

lieky antibiotika pills-on-a-spoon-3821287_960_720
Zdroj: pixabay.com

Poznáte to, či už nás skolí angína alebo iná choroba, vieme ju častokrát prekonať len pomocou antibiotík. Spojitosť medzi dobrým zdravím a bohatou ponukou prospešných baktérií v ľudskom tele je čoraz zjavnejšia. Nedávny výskum poukazuje, že mnohé zdravotné problémy sú spojené s nedostatkom týchto prospešných baktérií. Tieto baktérie kontrolujú činnosť škodlivých baktérií, čím odbremeňujú tráviaci a imunitný systém a tým významne prispievajú k dobrému zdraviu. Antibiotiká patria v oblasti liečiv k tým agresívnejším medikamentom. Ničia črevnú flóru, takže rovnováha baktérií v tele je významne narušená. V tomto prípade sa hovorí o dysbaktériách. Antibiotiká zabíjajú nielen nebezpečné baktérie v tele, ale aj prospešné baktérie v čreve. Aby sa obnovila rovnováha črevných baktérií, probiotiká sú veľmi užitočné. Medzi potraviny s probiotickým účinkom patrí jogurt, kefír a kyslá kapusta. Tieto potraviny by sa mali konzumovať denne. V opačnom prípade vedie nerovnováha medzi škodlivými a prospešnými baktériami k predčasným procesom starnutia, ako aj k najrôznejším chorobám.

Spotreba živočíšnych produktov takisto ohrozuje naše zdravie

Každý rok sa v USA na liečbu chorôb používa približne 2,25 milióna kg antibiotík. Taktiež v krmive pre zvieratá je asi 12,3 milióna kg pridaných antibiotík. V Európe tomu tiež nie je inak. V tomto smere preto odborníci odporúčajú obmedziť spotrebu mäsa a mliečnych výrobkov. Domnievajú sa totiž, že nadmerné užívanie antibiotík v krmivách pre zvieratá môže byť dôvodom čoraz častejšej rezistencie na antibiotiká u ľudí. Ďalším nepodceňovaným problémom je rozvoj baktérií rezistentných na antibiotiká. Producenti mäsa neraz zvieratám dodávajú veľké množstvo hormónov, ktoré zvyšujú tvorbu svalovej hmoty. Použitím estrogénov a testosterónov sa objem teľacieho a hovädzieho mäsa môže zvýšiť približne o 15%. Otázkou ostáva, aké dôsledky a účinky má na ľudí sústavná spotreba mäsa a mliečnych výrobkov zo zvierat ošetrených hormónmi či antibiotikami?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

 

Zdroje: zentrum-der-gesundheit.de, eatmovefeel.de, úvodný obrázok: pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre