Úžasný objav amatérskych astronómov: Na kameru zachytili kolíziu objektu s Jupiterom

Najväčšia planéta slnečnej sústavy k sebe priťahuje množstvo menších objektov

jupiterom
Zdroj: YouTube(ScienceatNASA)

Amatérski astronómovia dospeli k zaujímavému objavu. Pozorovali, ako do nášho plynného obra, planéty Jupiter, vrazil nejaký veľký kozmický objekt, píše portál Science Alert.

Jupiter je najväčšou planétou našej sústavy a nie je preto vôbec prekvapením, že k sebe strháva kozmické objekty z okolia. Prekvapením ale je, že bola celá situácia zachytená na kameru a ku nám sa dostal naozaj pozoruhodný záber. 13. septembra tohto roku zaznamenali amatérsky astronómovia, hlavne Harald Paleske z Nemecka, niečo, čo sa podobalo na obrovský náraz.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Paleske tvrdí, že práve nahrával, ako prechádza po atmosfére Jupitera tieň z mesiaca Io, keď sa zrážka odohrala. Túto výnimočnú udalosť samozrejme videlo množstvo amatérskych astronómov a aj ďalší udalosť zvečnili na film. Ak sa potvrdí, že ide skutočne o náraz, pôjde len o ôsmu zaznamenanú zrážku objektu s Jupiterom od nárazu kométy Shoemaker-Levy 9 v roku 1994.

Shoemaker-Levy 9 sa dôsledkom slapových síl rozpadla, čo vyústilo v sériu menších dopadov. V prípade tejto kométy boli dopady na vzdialenej strane plynného obra, no havajskému teleskopu sa podarilo zachytiť tepelné stopy udalosti. Hubblov teleskop o čosi neskôr pozoroval aj tmavé fľaky na oblakoch, ktoré sa označujú ako jazvy.

Ako často dochádza ku kolíziam s Jupiterom?

Momentálne je veľmi ťažké predpokladať, ako často dochádza ku kolíziám, ktoré vieme pozorovať aj zo Zeme. Predpokladá sa ale, že ide o vysoké číslo. Momentálne odhady tvrdia, že za rok sa Jupiter môže zraziť až so 60 objektmi, ktoré spĺňajú kritéria. Gravitácia Jupitera zachytáva okolité objekty a zrýchľuje ich, vďaka čomu sú kolízie na Jupiteri oveľa energetickejšie, ako tie na Zemi.

Prečo ale nemáme viac videí, ktoré by podobné kolízie zachytávali? Nie je to až také jednoduché, ako sa môže zdať. Vo väčšine prípadov ide o udalosť, ktorá trvá len niekoľko sekúnd. Museli by sme mať kameru neustále namierenú na plynného obra, aby sme takéto kolízie zaznamenali.

Astronóm Jonti Horner ale dodáva, že zrážky asteroidov s Jupiterom sú vo väčšine prípadov veľmi nenápadné. Prehliadnuť ich môžeme aj v prípade, že sa práve pozeráme na planétu s teleskopom. Drvivá väčšina zrážok sa tiež deje na odvrátenej strane planéty.

Napriek tomu počet pozorovaní pomaly rastie. Astronómovia môžu s ďalšími dátami lepšie študovať úlohu Jupitera v našej Slnečnej sústave. Obrovská planéta totiž zachytáva všetky objekty, ktoré by sa za iných okolností dostali do vnútornej časti sústavy. Teoretizuje sa aj o tom, že nás Jupiter pár krát zachránil. Svojou gravitáciou totiž odklonil asteroid, ktorý by bez jeho zásahu dopadol na našu Zem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre