Už za pár dní vráti ľudstvo na Mars 600-tisíc ročnú skalu

Povezie sa ako súčasť misie Perseverance, ktorá štartuje už tento štvrtok

Mars
Zdroj: pixabay.com (12019)

Ľudstvo už za pár dní vráti na Mars skalu, ktorá sa ku nám dostala pred 600-tisíc rokmi.

Ide o úlomok meteoritu s názvom Sayh al Uhamir 008 a odštartuje spolu s misiou americkej NASA, Perseverance, už tento štvrtok. Misia Perseverance použije úlomok meteoritu na kalibráciu svojich citlivých zariadení, hneď po pristátí. Následne bude úlomok porovnávať s ostatnými horninami, na ktoré počas svojej púte natrafí, píše portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O geologickom zložení Marsu toho stále veľa nevieme. Práve preto sa z úlomku, o ktorom sú vedci presvedčení, že prišiel z červenej planéty, stáva užitočný bod, ktorý umožní zistiť, ako sa zloženie planéty menilo.

„Táto malá skala má pozoruhodný životný príbeh. Vznikla pred 450-miliónmi rokov, potom bola vystrelená do vesmíru, po náraze asteroidu pred 600-tisíc rokmi a potom sa dostala na Zem. To bolo približne tisíc rokov dozadu,“ hovorí Caroline Smith, kurátorka meteoritov v Natural History Museum.

Nález meteoritu

Meteorit, z ktorého je úlomok SaU 008 sa našiel v Ománe, v roku 1999. Drobné bubliny plynu sa presne zhodujú s atmosférickými podmienkami Marsu. Podľa toho sa vedcom podarilo zistiť jeho pôvod. Úlomok sa bude nachádzať na spektometri SHERLOC (pozn. redakcie: Scanning Habitable Enviroments with Raman and Luminescence for Organics and Chemicals).

Prítomnosť úlomku počas výskumu prinesie presné a spoľahlivé údaje. Okrem neho sa na planétu dostane deväť ďalších materiálov, vrátane toho, ktorý by mohol byť použitý pri výrobe budúcich skafandrov. Cieľom bude otestovať ich správanie v atmosfére Marsu.

„Ide o praktický spôsob, ako otestovať materiál, ktorý by mal v budúcnosti chrániť našich astronautov,“ vyjadril sa Marc Fries, z Johnson Space Center.

Samozrejme, že NASA má ešte niekoľko spôsobov, ako kalibrovať svoje nástroje. Spolu so spoločnosťou SpaceX sú však známi používaním netradičných predmetov, ako pomôcok pri ich misiách. Príkladom je aj ružový dinosaurus, ktorého použila spoločnosť SpaceX ako indikátor beztiažového stavu, alebo Teslu Roadster, ako testovací náklad.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre