SpravodajstvoVeda a výskum

Už o pár dní „pobozká“ sonda OSIRIS-REx povrch asteroidu Bennu. Ten ukrýva organické látky

Fascinujúce objavy robia z asteroidu Bennu jeden z najzaujímavejších objektov vo vesmíre

Už o pár dní sa vesmírna agentúra NASA pokúsi pristáť so svojou sondou, OSIRIS-REx na asteroide Bennu. Pôjde o krátke stretnutie s týmto kusom vesmírnej skaly, ktorého úlohou bude zozbierať vzorky a priniesť ich späť na Zem. Táto misia je zároveň prvá svojho druhu v dejinách ľudstva. Téme sa venuje aj portál Science Alert.

Táto misia je však výnimočná ešte z jedného dôvodu. Sonda sa priblížila k asteroidu v decembri 2018 a odvtedy sa pokúšala priniesť vedcom čo najviac informácií o zložení asteroidu. Minulý rok sme sa dozvedeli, že asteroid vypúšťa materiál z povrchu do vesmíru a malé percento tohto materiálu sa mohlo dostať aj na jeho obežnú dráhu. Neskôr sa vedcom podarilo odhaliť materiály, ktoré naznačovali prítomnosť vody, ktorá sa mohla na asteroide nachádzať niekedy v minulosti.

Organické materiály

Novým výskumom sa však podarilo odhaliť niečo oveľa pozoruhodnejšie. Nielen že sa im podarilo potvrdiť prítomnosť uhlíkových materiálov, na povrchu asteroidu Bennu našli aj stopy organických látok, ktoré sú hojne zastúpené naprieč celým povrchom. Tento objav sa radí medzi prvé potvrdenie podobných látok, na asteroide blízko Zeme. Zároveň sa tak môžu aspoň čiastočne potvrdiť teórie, že ingrediencie pre život sa mohli na našu planétu dostať pomocou asteroidov.

Vedci taktiež odhalili na povrchu dva typy skál, slabšie pórovité a pevnejšie skaly, ktoré sú menej pórovité. V pevnejších skalách zároveň objavili žilky uhlíkového materiálu. Tento objav naznačuje, že voda mohla v konečnom dôsledku vytvoriť pevnejšie skaly.

Slabšie skaly sú však pre vedcov rovnako fascinujúce. Výskum naznačuje, že tento typ skál by sa pri prechode zemskou atmosférou rozohrial a následne explodoval. Inými slovami je tento typ skál niečo, čo sme pravdepodobne nemali šancu nikdy predtým preskúmať. Zaujímavosťou je, že rotácia asteroidu Bennu sa postupne zrýchľuje a vedci sa domnievajú, že v budúcnosti by sa mohol vďaka nej asteroid rozpadnúť na kusy.

Nepríde to ale tak skoro. Momentálne je asteroid v poriadku a môže v dohľadnej dobe čakať na stret so sondou OSIRIS-REx. Tá by mala pristáť v kráteri Nightingale.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close