SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Už čoskoro nás zasiahne masívna solárna búrka: Aké problémy môžeme očakávať?

Už zajtra, 31. októbra, by sa k Zemi mala dostať búrka triedy X1 - najsilnejšej zo všetkých búrok.

Naše Slnko je relatívne pokojná hviezda, no má obdobia zvýšenej aktivity. Počas nich vznikajú solárne búrky, alebo koronálne výrony hmoty, ktoré vylučujú nabité častice do vesmíru okolo.

Tieto búrky sú pre ľudí neškodné, pretože naše magnetické pole zablokuje väčšinu škodlivého žiarenia. Keď je naše magnetické pole zasiahnuté nabitými časticami Slnka, odvráti ich smerom k našim pólom. Keď sa častice dostanú k severnému, alebo južnému pólu, padnú do atmosféry a vytvárajú polárne žiary.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Raz, alebo dvakrát, za sto rokov môže prepuknúť superbúrka, ktorá dokáže ohnúť magnetické pole do dlhého chvosta a aj ho nakoniec „zlomiť“. Znie to dramaticky, no v skutočnosti sa všetka energia, zachytená magnetickým poľom uvoľní a odrazí na povrch Zeme.

Pre ľudí je táto udalosť neškodná, no geomagnetická búrka, ako sa tento jav nazýva, má ničivý vplyv na elektronické zariadenia. Satelity, ale aj transformátory môžu skratovať a prestať fungovať. Našťastie vieme, ako sa v prípade solárnej búrky správať a preto sú dopady na našu civilizáciu minimálne.

Niektorí odborníci varujú, že silná solárna búrka by dokázala preťať spojenie medzi kontinentmi až na niekoľko mesiacov. Za desať rokov existuje približne 12% šanca, že nás takáto superbúrka zasiahne. Ak sa ale pozrieme do histórie, zaznamenané boli len dva takéto prípady. Prvým bola takzvaná Carringtonská udalosť, počas ktorej bolo možno pozorovať polárnu žiaru až niekde pri rovníku.

Superbúrky v minulosti neboli také ničivé, pretože ľudstvo nebolo v takej miere závislé na elektrine, či internetovom pripojení. Superbúrka by v modernej dobe napáchala neporovnateľne viac škôd.

Blíži sa k nám masívna búrka

Portál Express varuje, že už čoskoro nás zasiahne naozaj masívna búrka, ktorá by mohla napáchať chaos. Zasiahnuť by nás mala už zajtra, 31. októbra a predpokladá sa, že polárnu žiaru bude možno vidieť až v Škótsku.

Búrka, ktorá sa ku nám blíži spadá do kategórie X1, čo sú najsilnejšie typy erupcií, aké môže Slnko vyprodukovať. Existujú tri kategórie – trieda C je najslabšia, M je stredná a trieda X najsilnejšia. K písmenám sa pridáva aj číslo, ktoré naznačuje intenzitu búrky. V tomto prípade je trieda X2 dvakrát silnejšia, ako X1.

„Solárne búrky kategórie X10 sa radia k nezvyčajne silným typom búrok,“ vyjadrila sa americká vesmírna agentúra, NASA.

NASA dodáva, že búrka na Slnku vznikla 28. októbra a nabité častice opustili našu hviezdu rýchlosťou 970 km/h. Niektoré intenzívnejšie búrky môžu vyslať k Zemi častice rýchlosťou presahujúcou milión kilometrov za hodinu.

Podľa amerického centra pre predpoveď vesmírneho počasia nadchádzajúca búrka spôsobila problémy v južnej Amerike. Ďalej sa predpokladá, že búrka spôsobí problémy v Spojených štátoch, Kanade, západnej Európe  a Afrike. Počas trvania búrky sa môžu objaviť problémy s mobilným signálom, alebo GPS.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close