Uvidíme prvú mesačnú vesmírnu stanicu ešte pred príchodom astronautov na Mesiac?

Program Artemis počíta aj so stavbou stanice na obežnej dráhe Mesiaca, nedávno sa tieto plány pohli dopredu.

Gateway
Zdroj: NASA

Na Mesiaci bude v nasledujúcich rokoch rušno. Ak všetko pôjde podľa plánov, v októbri 2024 môžeme byť svedkami návratu astronautov na povrch Mesiaca od roku 1972, píše portál Universe Today.

Okrem samotného pristátia ďalších ľudí sa americká vesmírna agentúra, NASA, pokúsi o vybudovanie infraštruktúry, ktorá poslúži pre udržovaný prieskum a rozvoj na Mesiaci. Kľúčovou pre tento projekt je aj prvá mesačná stanica Lunar Gateway. Išlo by o ubytovací modul na obežnej dráhe Mesiaca, ktorý by umožnil astronautom pravidelné výlety na povrch našej prirodzenej družice.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O stanici sa veľa diskutovalo a jedného času NASA dokonca oznámila, že stanica nepatrí medzi ich priority. Po dlhom zvažovaní však agentúra oznámila, že si vybrala spoločnosť SpaceX, ktorá dopravý základné časti stanice k Mesiacu. Ide o modul PPE (pozn. redakcie: Power and Propulsion Element) a modul HALO (pozn. redakcie: Habitation and Logistics Outpost). Tie by sa mali dostať k Mesiacu najskôr v máji 2024.

Pôvodný plán agentúry NASA spočíval v tom, postaviť stanicu ešte pred príchodom astronautov. Mesačná stanica bola plánovaná v rámci misie Artemis III. Následne by sa ľudia po príchode k Mesiacu spojili so stanicou a na povrch by sa dostali pomocou opakovane použiteľného pristávacieho modulu.

Stanica na Mesiaci?

Nedávno však NASA oznámila, že uzatvorila dohodu so súkromnou vesmírnou spoločnosťou SpaceX, ktorá agentúru stála 331.8-miliónov dolárov. SpaceX sa postará o prepravu modulov PPE a HALO na obežnú dráhu Mesiaca okolo mája 2024. Moduly zo Zeme vynesie raketa Falcon Heavy. Keď bude základňa hotová, modul PPE sa postará o energiu, komunikáciu, úpravu kurzu a trysky, ktoré umožnia základni upraviť svoju obežnú dráhu podľa potreby.

Modul HALO bude ubytovacím a pracovným modulom, ku ktorému sa pripoja prilietajúce misie. Postupom času sa k stanici Lunar Gateway pripoja aj ďalšie moduly. Ide o servisný modul ESPIRIT (pozn. redakcie: European System Providing Refueling, Infrastructure and Telecommunications). Ten by zvýšil kapacitu stanice pre xenónové, alebo hydrazínové palivo.

Vesmírna stanica Lunar Gateway nebude len kľúčovým bodom programu Artemis. Stanica bude zároveň centrom pre medzinárodných, ale aj komerčných partnerov agentúry NASA. Vesmírna stanica otvorí dvere prieskumu Mesiaca v podobe, aká doteraz nebola možná.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre