SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

USB-C sa má už čoskoro stať jediným riešením nabíjania v EÚ: Prečo však práve tento konektor?

USB-C bude pravdepodobne jediným možným využívaným konektorom v rámci Európskej únie. Prečo si však vybrali práve túto alternatívu pre elektroniku?

Keď Európska komisia pred časom oznámila, že povinné zavedenie jednotného typu nabíjania elektronických zariadení príde do platnosti čo nevidieť, mnohí z nás ostali šokovaní a to aj napriek tomu, že sa tento krok už dlhšiu dobu očakával. Na trhu totiž stále nájdeme množstvo alternatív, ktoré dokážu zvolenému štandardu USB-C konkurovať. Pohoršení ostali najmä fanúšikovia spoločnosti Apple, ktorá sa konektorom USB-C úspešne vyhýba už niekoľko rokov. Zariadenia totiž majú vo výbave svoj populárny Lightning port, čo sa však zavedením tohto pravidla bude musieť zmeniť. Otázkou však ostáva prečo by sa mal zaviesť práve USB-C konektor a nie dajaká iná alternatíva? A bude zavedenie jednotných konektorov také striktné už od začiatku? Odpoveď nám prináša portál Androidauthority.com.

Jednotným riešením nemusí byť USB-C, čo však lepšie na trhu máme?

Keď sme sa pred niekoľkými dňami venovali téme rozhorčených fanúšikov spoločnosti Apple, dozvedeli sme sa, že Európska únia je ochotná uvažovať i o inej alternatíve miesto súčasného „céčka“. Faktom však ostáva, že tento nabíjací konektor je v súčasnosti najrozšírenejší medzi smartfónmi a inými elektronickými hračkami, a preto táto téma nie je dnes na stole. Zavedenie jednotného konektora však neznamená, že by sme sa mali vzdať do budúcnosti pokroku a už sa navždy zmieriť len so štandardom USB-C. Ak by bol v budúcnosti predstavený lepší spôsob nabíjania, Európska únia je ochotná zvážiť novšiu alternatívu ako nový štandard.

„USB typu C je v súčasnej dobe technológia, ktorá bola zvolená ako bežný štandard. Normalizačné organizácie a priemysel však môžu vyvinúť ďalšie technológie, ktoré poskytujú kvalitnejšie nabíjanie a prenos údajov,“ uviedol zástupca Európskeho parlamentu v odpovedi na e-mailovú otázku portálu AndroidAuthority.com s tým, že pre priemysel a spotrebiteľov bude existovať prechodné obdobie.

V konečnom dôsledku sa teda dostávame k záveru, že USB-C bude využívané v zariadeniach ako najpokročilejší spôsob nabíjania. Do budúcna však nie je vylúčené, že by sme sa „céčka“ zbavovali na úkor inej alternatívy. Budúcnosť je teda zatiaľ vo hviezdach a zatiaľ sa budeme musieť zmieriť s touto alternatívou.

Prechod na nový štandard chvíľu potrvá

Zavedenie jednotného konektoru pre elektronické zariadenia v Európskej únii však neznamená, že budú zo dňa na deň stiahnuté z predaja všetky zariadenia využívajúce staršie microUSB či Lightning konektory. Neskôr sa to má však zmeniť. Ale to „neskôr“ má prísť naozaj možno až o niekoľko mesiacov. Jednak toto pravidlo nie je ešte v platnosti a nebolo dokonca ani schválené ešte tvorcami legislatívy. Doposiaľ bol prijatý len zámer EÚ, na ktorého konci, by mala byť v Európskom parlamente predložená legislatíva venujúca sa tejto téme a následne schválená aj poslancami. Pravidlo pre povinné zavedenie nového štandardu rovnako nebude platiť len tak, zo dňa na deň.

Do platnosti má totiž prísť akési prechodné obdobie, kedy budeme tolerovať na trhu i zariadenia so staršími či inými alternatívami pre nabíjanie. Očakáva sa, že toto prechodné obdobie bude trvať 24 mesiacov. V záujme výrobcov by sa však takéto zariadenia mali na predajných pultoch vyskytovať čoraz menej. Európska únia totiž neplánuje od svojho pravidla upustiť a jedného dňa sa môže stať, že budú úplne zakázané. V prípade tzv. bezportových zariadení však povinná prítomnosť USB-C konektora nebude vyžadovaná. Ak bude zariadenie disponovať bezdrôtovým nabíjaním, nemusí vlastniť USB-C.

Myslíte si, že ide o správne rozhodnutie zo strany EÚ? A pre aký konektor by ste sa na ich mieste rozhodli vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close