SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

USB-C dostane nové značenie. Čo sa zmení a kto bude z toho najviac ťažiť?

Pri kábloch typu USB-C, ako aj pri nabíjačkách, sa budeme už čoskoro stretávať s novými logami a označeniami.

Výstup USB-C dostáva v posledných týždňoch viac pozornosti, ako je zvykom. Dôvodom je, že Európska komisia oficiálne predložila návrh, ktorý prikazuje výrobcom drobnej elektroniky využívať tento typ výstupu. Ak tento návrh prejde a stane sa neskôr platným, tak to bude znamenať, že Apple bude musieť naprieč Európskou úniou využívať len tento typ konektora. Dôvodom predloženia tohto návrhu je, že EK chce harmonizovať nielen nabíjacie výstupy, ale i nabíjačky a zároveň chce zredukovať eodpad, ktorý vzniká v dôsledku rozmanitosti trhu s nabíjacími výstupmi.

Najnovšie sa výstupu USB-C dostáva opäť pozornosť, tentokrát však v súvislosti s jeho značením. Konzorcium USB-IF oznámilo uvedenie nielen nového loga USB-C, ale i nového značenie. USB-IF si od toho kroku sľubuje najmä jednoduchšie rozlišovanie výkonu a rozdielov medzi káblami zo strany používateľov. Poďme sa však pozrieť na to, čo sa mení.

Nové značenie káblov USB-C je realitou

Pre mnohých z nás výkon káblov môže byť mätúcim pojmom, pričom s veľkou pravdepodobnosťou, mnohí z nás hádam ani neuvažovali nad tým, že výkon môže byť rôzny.

„Vďaka novým možnostiam vyššieho výkonu, ktoré umožňuje špecifikácia USB PD 3.1, ktorá pomocou kábla a konektora USB typu C ponúka až 240 W, videlo USB-IF príležitosť ďalej posilniť a zjednodušiť svoj program certifikovaného loga pre koncového používateľa“ vysvetľuje USB-IF v publikovanej správe.

USB-IF certifikovalo nové logá s cieľom zjednotenia značky v rámci programu Certified USB Logo Program. Tie by mali koncovým používateľom dopomôcť v identifikácii nielen certifikovaných káblov, ale i nabíjačiek, výkonu a ďalších vlastností káblov. Logá ako také budú dostupné v dvoch verziách. Jedno bude označovať maximálne prenosové rýchlosti a druhé výkon pri nabíjaní. Nižšie na snímke sa môžete pozrieť, ako budú tieto logá vyzerať. Certifikované káble USB typu C budú odteraz obsahovať logá zvýrazňujúce podporu výkonu 60 W alebo 240 W, ako je definované v nedávno publikovanej špecifikácii USB Power Delivery (USB PD) 3.1.

USB C nove znacenie kablov
Zdroj: businesswire.com/USB-IF

Rovnako však treba dodať, že jednotlivé vlastnosti káblov môžu byť rôzne kombinované. V praxi to znamená, že napríklad zatiaľ čo môžete mať kábel s podporou rýchleho nabíjania, napríklad pri výkone 240W, tak prenosové rýchlosti môžu byť „len“ 20Gbps.

Ako hodnotíte nadchádzajúce zmeny, uvítate ich? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Via theverge

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close