Spravodajstvo

USA zaradilo na sankčný zoznam čínskeho výrobcu procesorov, spoločnosť SMIC

Sankčný zoznam sa rozrastá o ďalšie spoločnosti

Ešte začiatkom tohto mesiaca obehli technologický svet správy, že americká administratíva na čele s Donaldom Trumpom, ktorému už čoskoro končí mandát, má v pláne pridať viacero čínskych spoločností na sankčný zoznam. 

Agentúra Reuters najnovšie upozorňuje na to, že úrady rozšírili sankčný zoznam o ďalšie firmy.

Na sankčný zoznam pribudol známy výrobca procesorov

Podľa publikovaných správ bolo na sankčný zoznam pridaných viacero čínskych spoločností, medzi ktorými vyčnievajú SMIC, ide o popredného výrobcu procesorov, a spoločnosť SZ DJI Technology Co Ltd. V druhom prípade ide o popredného výrobcu dronov.

Ide tak pravdepodobne o jeden z posledných krokov Donalda Trumpa v úsilí vykresliť sa ako „bojovníka“ voči Číne, ktorá údajne predstavuje mnohé riziká.

Dôvodom doplnenia sankčného zoznamu o ďalšie spoločnosti má byť možné bezpečnostné riziko. Americké úrady konkrétne uviedli, že akcia voči spoločnosti SMIC pramení z úsilia pekinských úradov využívania civilných technológií za vojenskými účelmi.

Ministerstvo obchodu uviedlo „nedovolíme pokrokovým americkým technológiám pomôcť vybudovať armádu čoraz agresívnejšieho protivníka,“ uviedol vo vyhlásení minister Wilbur Ross.

V súvislosti so spoločnosťou SZI DJI, úrady mali uviesť ako dôvod: 

„Spojené štáty podniknú všetky dostupné protiopatrenia vrátane opatrení, ktoré zabránia (čínskym) spoločnostiam a inštitúciám využívať americké tovary a technológie na zhubné účely,“ dodal v samostatnom vyjadrení minister zahraničných vecí Mike Pompeo.“

Dnes môžeme len odhadovať, aký bude dlhodobý dopad sankcií na jednotlivé spoločnosti. Vo všeobecnosti však platí, že s firmami na sankčnom zozname je možné obchodovať len na základe udelenia licencií americkými úradmi. Zároveň treba dodať, že najvypuklejšia situácia v súvislosti so sankciami je okolo spoločnosti Huawei, ktorá dokonca musela odpredať značku telefónov Honor, aby zabezpečila prežitie dcérskej spoločnosti. Dôvodom tohto kroku bolo to, že v dôsledku sankcií, Huawei nemôže plnohodnotne nakupovať tovary a služby, ktoré sú vyrábané americkými technológiami.

Medzičasom sa k danej téme stihli vyjadriť aj čínske úrady, ktoré, vyzvali Washington, aby zastavili „svojvoľné potláčanie“ čínskych spoločností. 

„Žiadame USA, aby zastavili svoje mylné správanie sa neoprávneného útlaku zahraničných spoločností, uviedol hovorca ministerstva, Wang Wenbin, na pravidelnej piatkovej tlačovej konferencii v Pekingu.“

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close