SpravodajstvoVeda a výskum

USA uvádza na trh nosový sprej proti depresii. Európa by tento krok mohla čoskoro nasledovať

USA uvádza na trh nosový sprej proti depresii. Európa by tento krok mohla čoskoro nasledovať

Ide o prvý inovatívny prostriedok v boji proti depresii za posledných 30 rokov. V USA schválili nosový sprej fungujúci na báze lieku známeho ako ketamín.

Ketamín je známy ako nebezpečná party droga, distribuovaná pod názvom špeciál-K. Americké úrady schválili nosový sprej s príbuznými látkami, aby pomohli pacientom s ťažko liečiteľnou depresiou. Liečivo môže spôsobiť pacientom po jeho užití halucinácie.

Ketamín je prvým inovatívnym liekom na depresiu na trhu za posledných 30 rokov. Doposiaľ bol schválený liek Prozac (pozn. red. antidepresívum) a súvisiace antidepresíva. Účinok všetkých zavedených liekov je založený na serotonínovej rovnováhe v mozgu. V prípade ich zlyhania existuje okrem elektrošokových terapií  len málo alternatív.

Ketamín a teraz schválený variant nosového spreja však používajú odlišný mechanizmus. Navyše majú tú výhodu, že účinok nastáva okamžite. Pri tradičných antidepresívach môže trvať týždne alebo mesiace, kým sa účinok prejaví.

Európa sa pripravuje na inovatívny liek pre pacientov s depresiou

Aj v Európe by ketamínový nosový sprej mohol čoskoro vstúpiť na trh. V októbri požiadal farmaceutický výrobca Johnson & Johnson o schválenie príslušný orgán, EMA (pozn. red. Európska lieková agentúra).

Ketamín nie je žiadny nováčik v oblasti medicíny, ako anestetikum sa používa už celé desaťročia. V Nemecku boli na tento účel schválené rôzne prípravky, z ktorých musia byť všetky podávané intravenózne.

Na tomto základe spoločnosť Johnson & Johnson začala používať látku ako nosový sprej na lepšie dávkovanie a ľahšie používanie. Následne začala farmaceutická spoločnosť štúdie, pri ktorých pacienti s depresiou dostávali buď ketamínový nosový sprej alebo nosový sprej s placebo efektom. Ketamín sa ukázal ako účinný.

nosovy sprej cold-3835499_960_720
Zdroj: Pexels.com

Ketamín má aj svoju odvrátenú stránku. Jeho účinky z dlhodobého hľadiska sa stále skúmajú. Bezpečnosť pacientov je prvoradá

Jednou z pacientov v štúdii bola 60-ročná Robin Protho. V priebehu 20 rokov táto pacientka vyskúšala päť rôznych antidepresív, no žiadne nebolo účinné. Po tom, čo bola pred dvoma rokmi zaradená do štúdie na nosové spreje, mala pocit, že sa jej stav zlepšil. Jej depresívna nálada ustúpila a taktiež sa začala venovať svojej starej záľube, záhradníctvu.

Ketamínová droga je prvou z niekoľkých psychoaktívnych látok, ktoré sa podrobujú regulačnému procesu v Spojených štátoch.

Kvôli vysokému riziku zneužitia a vedľajších účinkov, je použitie nosového spreja tiež spojené s ťažkými stavmi. Liek by mali podávať iba akreditovaní špecialisti, ktorí svojich pacientov musia sledovať aspoň dve hodiny. Dôvodom je opojný účinok, ktorý môže viesť aj k dezorientácii.

Okrem toho sú všetci pacienti vedení v registri, aby mohla byť bezpečnosť a účinnosť lieku dlhodobo skúmaná. Hoci je známe, že účinky nosového spreja trvajú približne sedem dní, nie je ešte isté, či terapia nakoniec nestratí svoj účinok v priebehu rokov.

Zdroj: spiegel.de

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close