HuaweiSpravodajstvo

USA pritlačuje na Huawei. Protiopatrenia zvažuje aj Čína

Huawei má silného nepriateľa v Bielom dome

Americká vláda zjavne „poľuje“ na čínsky Huawei a ďalšie pridružené spoločnosti. Len pár dní dozadu sme mohli čítať o tom, že existujúce obmedzenia pre spoločnosť budú platné ešte minimálne do mája 2021. Tam to však nekončí. Najnovšie o správy, s ktorými prišla agentúra Reuters naznačujú ešte väčšie sprísnenie opatrení.

Nové pravidlá odkryté Ministerstvom obchodu odhaľujú, že dodávatelia procesorov vyrobených pre spoločnosť Huawei mimo Ameriky, ktorí využívajú na ich výrobu technológiu amerického pôvodu, tak budú musieť mať licenciu na to, aby mohli svoje produkty dodávať Huaweiu aj naďalej.

Dôvodom zavedenia tohto opatrenia má byť odvrátenie „podkopávania“ statusu spoločnosti Huawei, ktorá bola zaradená na zoznam Entity list, teda spoločností na black liste.

V praxi to znamená, že výrobcovia procesorov ako napríklad taiwanský TSMC, ktorý je partnerom Huawei, musí pozastaviť dodávanie svojich produktov. Spoločnosť sa medzičasom stihla už aj vyjadriť k danej téme. Konkrétne povedala, že situáciu pozorne sleduje, a že si dá vypracovať podrobnú právnu analýzu.

TSMC v piatok vyhlásilo, že „dôkladne sleduje zmenu vývozných pravidiel USA“ a spolupracuje s externým právnym zástupcom na „vykonaní právnej analýzy a zabezpečení komplexného preskúmania a interpretácie týchto pravidiel…“ píše Reuters.

Nejde pritom len o jednu, ale hneď o niekoľko spoločností. Hoci spoločnosť Huawei zatiaľ nekomentovala tieto správy, tak Čína áno.

Téma protiopatrení zo strany Číny je na stole

Globaltimes.cn stihol už vydať správu, v ktorej píše, že Peking je pripravený prijať protiopatrenia. Konkrétne hovorí o vytvorení zoznamu „nedôveryhodných entít“, medzi ktoré by mohli byť zahrnuté napríklad spoločnosti ako Qualcomm, Cisco, Apple a ďalšie.

„…Zdá sa, že USA rozširujú úsilie o štipnutie čínskych špičkových spoločností. Čína musí byť pripravená na najhorší scenár úplného oddelenia od USA v odvetví špičkových technológií…“ píše globaltimes.cn.

Sankcia nepomáhajú nikomu

Sankcie vo všeobecnosti nepomáhajú nikomu a vo svojej podstate môžu paradoxne vytvoriť ešte silnejší Huawei. Nie tak dávno šéf Huawei prezradil, že v priebehu uplynulého roku nakúpili komponenty pre svoje zariadenie v hodnote 18,7 miliárd dolárov. Inými slovami ide vskutku o silného obchodného partnera, ktorý je významným partnerom amerických spoločností. Odvrátenie sa k iným partnerom môže mať významný dopad na časť amerických spoločností.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close