USA pripravujú návrh dohody Artemis, ktorá vyzýva k spolupráci na povrchu Mesiaca

Dohoda sa zameriava aj na vlastníctvo a ťažbu mesačných zdrojov

Donald Trump tazba surovin na Mesiaci
Zdroj: Vosveteit.sk (kolaž Pixabay.com (rkarkowski), pikpng.com)

Spojené štáty na čele s prezidentom Donaldom Trumpom pripravujú návrhy zmluvy, ktorá by umožnila ťažbu prírodných zdrojov na Mesiaci. Američania sa snažia nájsť cestu k medzinárodnej dohode, ktorá sa nazýva dohoda Artemis. Pomenovaná je podľa najnovšieho vesmírneho programu vesmírnej agentúry NASA.

Ide zároveň o snahu získať spojencov, ktorí by podporovali plány NASA, mať na Mesiaci trvalú ľudskú posádku. Plánom vesmírnej agentúry je do najbližších desiatich rokov postaviť na našej prirodzenej družici základňu, ako aj vesmírnu stanicu. V tomto pláne zohrávajú čoraz väčšiu úlohu aj súkromné vesmírne spoločnosti, akou je napríklad SpaceX, vedená Elonom Muskom. Dohoda, na ktorej americká vláda pracuje zatiaľ nebola predstavená spojencom USA. Píše o tom Reuters.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

USA a iné krajiny, ktoré majú svoje vlastné vesmírne programy vidia Mesiac ako strategický objekt vo vonkajšom vesmíre. Svoj prínos má nie len pre rôzne vedecké objavy, ale ľudstvu by mohol pomôcť aj pri ceste na Mars, našu susednú planétu. Aktivity na Mesiaci spadajú pod medzinárodné vesmírne právo, ktoré je mnohými vnímané ako zastarané.

Medzinárodná spolupráca

Dohoda Artemis navrhuje vytvorenie „bezpečných zón“ okolo budúcich mesačných základní, aby sa zabránilo zásahom iných krajín, alebo spoločností, ktoré sa nachádzajú v ich blízkosti. Taktiež sa majú dohodou položiť základy, ktoré by upravili medzinárodný zákon a dovolili spoločnostiam vlastniť zdroje, ktoré z mesačného povrchu vyťažia.

V nasledujúcich týždňoch plánujú predstavitelia americkej vlády oficiálne vyjednávať o podmienkach dohody so svojimi vesmírnymi spojencami. Ide o Kanadu, Japonsko a Európske krajiny. Taktiež budú jednať so Spojenými arabskými emirátmi. Rozhovory majú začať s krajinami, ktoré zdieľajú rovnaké postoje vo veci ťažby mesačných zdrojov.

Rusko sa na druhú stranu jednania nezúčastní. Krajina je dlhodobým partnerom NASA, no čo sa týka dohody Artemis, na nej sa zatiaľ podieľať nebude. Pentagon totiž vidí Rusko ako nepriateľa, kvôli ohrozujúcim pohybom ruských satelitov na obežnej dráhe.

USA sú súčasťou Vesmírnej Dohody, ktorá bola podpísaná v roku 1967. Predstavitelia vlády, ktorí pracovali na dohode Artemis tvrdia, že bezpečnostné zóny, ktoré sa snažia presadiť sú implementáciou jedného z diskutovaných odsekov vesmírnej dohody. V ňom sa píše že vesmírne telesá a mesiac nemôžu byť vlastnené prostredníctvom vyhlásenia suverenity, okupácie, či inými metódami.

„Bezpečnostné zóny nie sú teritoriálnym vyhlásením. Veľmi by sa líšili podľa operácie, ktorá na povrchu prebieha a umožnili by koordináciu jednotlivých spoločností bez toho, aby došlo k zaberaniu územia. Myšlienkou je, že ak sa budete blížiť k cudzej stavbe, na ktorú bola vytýčená bezpečnostná zóna, musíte mu dať vedieť v predstihu že prídete a dohodnúť spoločné podmienky,“ vyjadril sa anonymný zdroj.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre