HuaweiSpravodajstvo

USA predlžuje licenciu pre Huawei o ďalších 45 dní

Američania aj napriek vzneseniu obvinení o zneužívaní duševného vlastníctva voči Huawei im predlžujú generálnu licenciu o ďalších 45 dní.

Konflikt medzi USA a čínskym technologickým gigantom neutícha. Naposledy americká vláda predĺžila spoločnosti Huawei licenciu o ďalších 90 dní ešte v novembri minulého roka a posledné dni vyzerali tak, že s technologickým gigantom z ďalekého víkendu Američania už nechcú nič mať. Ministerstvo spravodlivosti USA totiž obvinilo Huawei zo špehovania a vznieslo aj 55 stranový dokument opisujúci údajné správanie spoločnosti, ako podklad pre súdny spor. Samotný dokument hoci neobsahoval žiadne  konkrétne dôkazy o nekalej činnosti spoločnosti, ale opisoval údajné nekalé správanie spoločnosti Huawei, ktorá mala dlhodobo zneužívať duševné vlastníctvo mnohých amerických spoločností vo svoj prospech.

Ďalších 45 dní pre Huawei…

Každému z nás by asi napadlo po vznesených obvineniach, ktoré sa stali o „niečo oficiálnejšími“, že Američania s čínskym technologickým gigantom urobia rázny „koniec“. Opak je však pravdou. Ministerstvo obchodu USA informuje prostredníctvom svojich stránok, že spoločnosti Huawei predlžujú generálnu licenciu o ďalších 45 dní.

„Úrad pre priemysel a bezpečnosť (BIS) amerického ministerstva obchodu dnes oznámil, že predlžuje dočasnú všeobecnú licenciu (TGL) pre spoločnosť Huawei Technologies Co. Ltd. a jej pridružené spoločnosti mimo USA na zoznam entít o ďalších 45 dní…“ píše na stránkach Ministerstva obchodu USA.

Američania odôvodňujú predĺženie licencie hlavne potrebou prevádzkovania existujúcich sietí v odľahlých častiach USA, zatiaľ čo pracujú na alternatívnom riešení.

„…Účelom TGL je poskytnúť spoločnostiam a osobám čas na prechod na alternatívne zdroje vybavenia, softvéru a technológie (t. J. Tie, ktoré nevyrábajú Huawei alebo niektorá z jej pridružených spoločností)…“

Spoločnosť Huawei bola pridaná na takzvaný zoznam „Entity list“, teda spoločností, s ktorými majú americké firmy obmedzené možnosti obchodovania ešte v máji minulého roka. Dôvodom majú byť údajné obavy týkajúce sa schopnosti špehovania zákazníkov spoločnosti prostredníctvom takzvaných „Back door“, teda zadných dvierok. V informatike pojem „Back door“ označuje takzvané zadné dvierka, ktoré umožňujú obísť bežnú autentifikáciu, ktorá bráni za normálnych okolností vstupu tretích strán do systémov.

Spoločnosť Huawei sa samozrejme aktívne bráni a dlhodobo hovorí, že nech Američania prinesú dôkazy o týchto možných „schopnostiach“, prípadne aktivitách.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Huawei Licencia Predĺženie licencie Sankcie USA

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close