USA opäť sprísňuje pravidlá hry. Spoločnosť Huawei chcú odstaviť od komerčne dostupných čipov

Vláda USA len včera predstavila nové pravidlá v rámci obchodných vzťahov čínskych a amerických technologických spoločností

Huawei sankcie USA
Zdroj: flickr.com (Gage Skidmore), koláž Vosveteit.sk

Napäté vzťahy medzi USA a čínskou spoločnosťou Huawei sa po včerajších vyhláseniach vládnych predstaviteľov Spojených štátov amerických určite nezlepšia. Ako informovala agentúra Reuters, vláda USA počas včerajška oznámila ďalšie sprísňovanie obmedzení týkajúce sa spoločnosti Huawei. Cieľom najnovších obmedzení je zamedziť prístupu ku komerčne dostupným čipom.

Nové pravidlá sú na stole. Čierna listina spoločností sa opäť predlžuje

Ministerstvo obchodu Spojených štátov amerických predstavilo rozšírenie obmedzení z mája, ktoré sú zamerané na zabránenie prístupu k získavaní polovodičov bez špeciálnej licencie zo strany spoločnosti Huawei. Nové pravidlá tak zamedzujú prístup ku polovodičom od zahraničných firiem, ktorých mikročipy boli vyvinuté alebo vyrobené pomocou amerického softvéru alebo technológie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločne s novými pravidlami „pristála na stole“ aj rozšírená čierna listina, na ktorej sa ku dnešnému dňu nachádza až 152 pridružených spoločností. Zoznam sa najnovšie rozrástol až o 38 pridružených spoločností celkovo z 21 krajín sveta. Zoznam sa pritom začal rozširovať iba v máji minulého roka, kedy sa na úplne novom zozname ocitol práve čínsky telekomunikačný gigant Huawei.

Spoločnosť Huawei údajne hľadala bočné chodníčky

I keď pre bežného pozorovateľa nie sú nové pravidlá nijako „špeciálne“, Minister obchodu Wilbur Ross pre spoločnosť Fox Business ozrejmil rozdiel medzi novými a doposiaľ platnými pravidlami. Podľa jeho slov sa po uvalení obmedzení v máji snažila spoločnosť Huawei vyhnúť nastoleným opatreniam, pričom využívala tretie strany.

„Nové pravidlá objasňujú, že akékoľvek použitie amerického softvéru alebo amerických výrobných zariadení je zakázané a vyžaduje si licenciu.“

Americký prezident počas včerajšieho vystúpenia pred médiami nezabudol podotknúť, že spoločnosť Huawei špehuje amerických občanov, tradične, bez akýchkoľvek dôkazov:

„Nechceme, aby ich vybavenie bolo v Spojených štátoch, pretože nás špehujú,“ uviedol Donald Trump.

Nové opatrenia by tak mohli zamedziť spoločnosti Huawei akýkoľvek prístup ku mikročipom, ktoré sú dnes bežne dostupné na trhu s polovodičmi. I keď niektorí výrobcovia mikročipov priamo nevyužívajú americké technológie pri výrobe, v minulosti mohli siahnuť po amerických riešeniach, napríklad pri vývoji nových modelov. Ako však poznáme spoločnosť Huawei, nájdenie nového riešenia určite nepotrvá dlho.

Ohrozené sú aj americké spoločnosti

Je zaujímavé pozorovať, že na vládu USA sa valí kritika aj zo strany Asociácie polovidičového priemyslu, ktorá uviedla, že takéto rozsiahle obmedzenia predaja komerčných čipov môžu značne narušiť americké odvetvie v tomto priemysle.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre