HuaweiSpravodajstvo

USA a Čína sú blízko k uzatvoreniu „malej“ obchodnej dohody. Huawei údajne nie je jej súčasťou

Americký prezident Donald Trump na Twitteri uviedol, že sú veľmi blízko k uzatvoreniu „malej“ obchodnej dohody s Čínou.

Po niekoľkých rokovaniach a rôznych obmedzeniach sa USA a Čína konečne dostali „veľmi blízko“ k uzatvoreniu malej obchodnej dohody. Tá ma obmedziť, alebo zrušiť niektoré tarify, uvalené na tovar prichádzajúci z Číny. Platiť by mala začať od 15. decembra.

Zatiaľ nie sú známe oficiálne detaily dohody, no americký prezident, Donald Trump, 12.12. uverejnil Tweet, v ktorom popisoval zmienenú dohodu s Čínou. Amerika údajne súhlasila na znížení niektorých existujúcich taríf a odstránila ďalšie kolo nových, ktoré by Čínu pripravili o 150 miliárd dolárov. Čína sa zas mala zaviazať ku kúpe  poľnohospodársky tovar od USA vo výške 50 miliárd.

Ďalšie kolo amerických taríf, začínajúce 15. decembra by poškodilo obe krajiny. Vzťahovať sa malo na smartfóny, herné konzoly, počítačové monitory a dokonca aj oblečenie. V ten istý deň by Čína uviedla svoje vlastné, ktoré by poškodili americký automobilový a poľnohospodársky priemysel.

Od Číny sa taktiež vyžaduje väčšia transparentnosť pri ohodnocovaní svojej meny v porovnaní s dolárom. Spojené štáty totiž nazývajú Čínu „manipulátorom peňazí,“ obviňujúc Peking zo zámerného znižovania hodnoty svojej meny, aby dosiahli lacnejší export.

Zo strany USA sa jedná takmer o oficiálne informácie. Na reakciu Číny si budeme musieť počkať, avšak nie dlho. Oficiálne vyjadrenie, alebo jeho absencia bude za pár dní odpoveďou samou o sebe. Dohoda sa však netýka spoločnosti Huawei, ktorá je aktuálne zaradená na sankčnom zozname americkej vlády. V dôsledku toho majú americké spoločnosti obmedzené možnosti obchodovania so spoločnosťou. Či a kedy, sa dá situácia medzi USA a spoločnosťou Huawei do „poriadku“ aktuálne nie je známe.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close