SpravodajstvoVeda a výskum

Určitá skupina seniorov má v hlave „nestarnúci“ mozog: Patríte do nej aj vy?

Vedci v novom výskume študovali skupinu ľudí, ktorú označujú ako "superstarnúcu." Sú to seniori, ktorí majú v hlave mozog dvadsiatnika.

Starnutie nezastavíme. S pribúdajúcim vekom sa naše mozgy stávajú pomalšími a na naše spomienky sa už nevieme spoľahnúť tak, ako kedysi. Nový výskum však odhalil záhadnú skupinu starších ľudí, ktorí akoby neboli zasiahnutí zubom času, píše portál IFL Science.

Vedci túto skupinu nazývajú „superstarnúcou“ a vyznačuje sa tým, že ľudia v tejto skupine majú oveľa ostrejšie spomienky, ako iní ľudia v rovnakom veku. Nedávno sa vedcom podarilo po prvýkrát odhaliť, prečo sa táto skupina tak výrazne líši od svojich rovesníkov. Pomocou magnetickej rezonancie sa pozreli na mozog „superstarnúcich“ seniorov a podarilo sa im zistiť, že aj napriek ich pokročilému veku, okolo 67-rokov, ich mozog pripomína mozog 25-ročných.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci ešte nevedia, ako je to možné, no výsledky z magnetickej rezonancie poukazujú na to, že si táto skupina, bez ohľadu na vek, udržala mozgovú aktivitu mladých ľudí.

„Po prvýkrát sa nám podarilo získať snímky superstarnúcich ľudí počas toho, ako sa aktívne učili a zapamätávali si nové informácie,“ vyjadrila sa dr. Alexandra Touroutoglou, z Massachusetts General Hospital.

Nestarnúci mozog

Doktorka dodáva, že prepojenie neurónových sietí tejto skupiny pripomína neurónové siete mladých ľudí. Skupina superstarnúcich ľudí sa nejako vyhla atrofii mozgu, ktorá je typická pre väčšinu ľudí v pokročilom veku.

Testovacia vzorka bola 80 ľudí. Z nich 40 boli ľudia okolo 65 rokov a 41 ľudí bolo vo veku 25 rokov. Každý človek sa zúčastnil pamäťového testu, zatiaľ čo magnetická rezonancia zachytávala funkciu ich mozgu. Počas testu prešli 80 obrazmi a ich úlohou bolo povedať, či určitý obraz videli alebo nie. Vedci skúmali populáciu neurónov vo vizuálnom kortexe. Tie sú zapojené pri rozpoznávaní obrazcov rôznych tvarov, napríklad tváre, domu, či scenérie.

Tieto neuróny nefungujú všetky naraz, ale selektívne, čo vedie k lepšiemu spracovaniu informácií a vytváraniu výrazných spomienok, ktoré si vieme s ľahkosťou spätne vybaviť. Počas toho, ako človek starne sa schopnosť rozlišovať rôzne druhy obrazcov vytráca. Superstarnúci ľudia sú ako keby imúnni a ich mozog funguje rovnako, ako pred 40 rokmi. Momentálne ale nie je známe, či je to vrodená vlastnosť, alebo existuje nejaký proces, ktorý sa pokúša zápasiť s prirodzeným starnutím mozgu.

Predchádzajúce výskumy však poukazujú na to, že vizuálny kortex je časť mozgu, ktorú môžeme trénovať. Je preto možné, že superstarnúci ľudia nie sú nijak obdarení, ale prirodzene svoj mozog počas života trénovali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close