Štúdia ukazuje, že univerzálny príjem neznižuje motiváciu pracovať. Má dokonca niekoľko pozitívnych vplyvov

mzda plat salary-3038325_960_720
Zdroj: pixabay.com

Univerzálny príjem alebo základný príjem. Pod týmito pojmami si môžete predstaviť niečo ako univerzálny plat, ktorý by ste dostali bez ohľadu na to či pracujete alebo nie. Viacero krajín sa s touto myšlienkou hrá už dlhšiu dobu. Dokonca v niektorých z nich prebiehajú aj prvé výskumy a testovania takéhoto spôsobu distribúcie príjmov v spoločnosti. Jednou z takouto krajín je Fínsko.

Štúdia ukazuje, že univerzálny príjem nedemotivuje ľudí pracovať

Viacero kritikov, medzi ktorých patria aj renomovaní vedci či analytici univerzálny príjem razantne odmietajú. Dôvodom je obava, že ľudia by prestali pracovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšia štúdia z Fínska, dokazuje však opak. Celkovo bolo vybraných náhodne 2000 Fínov, ktorí dostávali od štátu mesačný príjem vo výške približne 535€ bez ohľadu na to či robia alebo nerobia. Výsledok mnohých prekvapil v pozitívnom slova zmysle. Neboli totiž zaznamená žiadne extrémne výkyvy v spôsobe správania sa ľudí v podobe demotivácie pracovať.

Zaujímavosťou je, že univerzálny príjem mal viacero pozitívnych dopadov. Konkrétne, ľudia zažívali menej stresu čo sa odzrkadlilo na lepšom zdravotnom stave.

„Tí v testovacej skupine mali výrazne menej problémov súvisiacich so zdravím, stresom a schopnosťou sústrediť sa ako pacienti v druhej kontrolnej skupine,“, píše sa v správe. Správa ďalej dodáva: „Podľa výsledkov boli tí, ktorí boli v testovacej skupine, tiež výrazne viac presvedčení o svojej budúcnosti a ich schopnosti ovplyvňovať spoločenské problémy ako druhá kontrolná skupina.“.

Je univerzálny príjem riešením mnohých problémov?

Prvé štúdie naznačujú (nie len z Fínska), že univerzálny príjem môže mať pozitívny vplyv na život bežného človeka. Treba však povedať aj to „B“. Sociálny systém založený na univerzálnom príjme je príliš drahý a v prípade chudobnejších krajín môže tento príjem znamenať minimálne „prilepšenie“ si. Zároveň treba dodať, že gro výskumov sa deje v relatívne bohatých krajinách kde je všetkého dostatok a zároveň obyvateľstvo dosahuje vyššiu úroveň vzdelania. V každom prípade sociálny systém ako ho poznáme dnes bude musieť prejsť v nasledujúcich desaťročiach výraznou zmenou, totiž vplyv robotizácie je stále citeľnejší.  

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre