fbpx
SpravodajstvoVeda a výskum

Štúdia ukazuje, že univerzálny príjem neznižuje motiváciu pracovať. Má dokonca niekoľko pozitívnych vplyvov

Univerzálny príjem alebo základný príjem. Pod týmito pojmami si môžete predstaviť niečo ako univerzálny plat, ktorý by ste dostali bez ohľadu na to či pracujete alebo nie. Viacero krajín sa s touto myšlienkou hrá už dlhšiu dobu. Dokonca v niektorých z nich prebiehajú aj prvé výskumy a testovania takéhoto spôsobu distribúcie príjmov v spoločnosti. Jednou z takouto krajín je Fínsko.

Štúdia ukazuje, že univerzálny príjem nedemotivuje ľudí pracovať

Viacero kritikov, medzi ktorých patria aj renomovaní vedci či analytici univerzálny príjem razantne odmietajú. Dôvodom je obava, že ľudia by prestali pracovať.

Najnovšia štúdia z Fínska, dokazuje však opak. Celkovo bolo vybraných náhodne 2000 Fínov, ktorí dostávali od štátu mesačný príjem vo výške približne 535€ bez ohľadu na to či robia alebo nerobia. Výsledok mnohých prekvapil v pozitívnom slova zmysle. Neboli totiž zaznamená žiadne extrémne výkyvy v spôsobe správania sa ľudí v podobe demotivácie pracovať.

Zaujímavosťou je, že univerzálny príjem mal viacero pozitívnych dopadov. Konkrétne, ľudia zažívali menej stresu čo sa odzrkadlilo na lepšom zdravotnom stave.

„Tí v testovacej skupine mali výrazne menej problémov súvisiacich so zdravím, stresom a schopnosťou sústrediť sa ako pacienti v druhej kontrolnej skupine,“, píše sa v správe. Správa ďalej dodáva: „Podľa výsledkov boli tí, ktorí boli v testovacej skupine, tiež výrazne viac presvedčení o svojej budúcnosti a ich schopnosti ovplyvňovať spoločenské problémy ako druhá kontrolná skupina.“.

Je univerzálny príjem riešením mnohých problémov?

Prvé štúdie naznačujú (nie len z Fínska), že univerzálny príjem môže mať pozitívny vplyv na život bežného človeka. Treba však povedať aj to „B“. Sociálny systém založený na univerzálnom príjme je príliš drahý a v prípade chudobnejších krajín môže tento príjem znamenať minimálne „prilepšenie“ si. Zároveň treba dodať, že gro výskumov sa deje v relatívne bohatých krajinách kde je všetkého dostatok a zároveň obyvateľstvo dosahuje vyššiu úroveň vzdelania. V každom prípade sociálny systém ako ho poznáme dnes bude musieť prejsť v nasledujúcich desaťročiach výraznou zmenou, totiž vplyv robotizácie je stále citeľnejší.  

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: pixabay.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close