SpravodajstvoVeda a výskum

Universe 25: Pokus o utópiu, ktorý sa skončil kanibalizmom a nakoniec aj vyhynutím celej kolónie

Dokázali by sme prežiť v dokonalom svete, kde je o každú potrebu postarané?

Od roku 1804 ľudská populácia vzrástla z miliardy na závratných 7 miliárd ľudí a na základe tohto nárastu sa niektorí teoretici boja, že jedného dňa už nedokážeme vyrobiť dostatok jedla pre celú ľudskú populáciu, píše portál IFL Science.

Niektorí tvrdia, že keď sa nám minú zdroje, ľudstvo začne vymierať, dokým sa nevytvorí akási rovnováha. No zatiaľ čo sa ľudia strachujú o to, čo bude, keď nebudeme mať dostatok potravy, v 70. rokoch minulého storočia sa objavil vedec, ktorý chcel vedieť presný opak: Ako by sme sa chovali, keby bolo postarané o každú našu potrebu? Za touto otázkou stojí behaviorálny vedec John B Calhoun, ktorý svoj pokus pomenoval Universe 25, čo bola kolónia myší, ktoré mali k dispozícii všetko, čo k životu potrebovali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Znie to ako raj na zemi, no výsledky jeho experimentu mali ďaleko od utópie, ktorú si pod tým mnohí predstavovali. Zakrátko sa objavil kanibalizmus a hneď potom nasledoval koniec sveta. Calhoun vybral štyri páry myší a umiestnil ich do ideálneho prostredia. Zvieratá mali k dispozícii neobmedzené množstvo jedla a vody. Vedec dal myšiam aj materiál na vytvorenie hniezd a teplotu udržoval na 20 °C, čo je pre ne ideálna teplota. Myši boli zdravé.

V prostredí, v ktorom hlodavce žili, sa nenachádzali žiadne predátori, ktoré zvieratá ohrozujú v prírode. Experiment sa začal sľubne. Čas, ktorý by obyčajne hlodavce strávili zberom potravy a budovaním hniezd, využili na rozmnožovanie. Približne každých 55 dní dochádzalo k zdvojnásobeniu populácie a čoskoro si myši zabrali tie najlepšie miesta v prostredí.

Prvé problémy

Netrvalo dlho a zo štyroch párov myší ich bolo v ohrade 620. V tomto momente sa rast populácie spomalil a zdvojnásoboval sa každých 145 dní. Zároveň sa objavili aj prvé problémy. Myši sa rozdelili do skupín a tie, ktoré v skupinách nenašli svoju rolu, nemali kam ísť.

„V prirodzenom prostredí sa k dospelosti dopracuje viac jedincov, než je pre kolóniu potrebné. Myši, ktoré sú „navyše“ v tomto prípade emigrujú,“ vyjadril sa Calhoun.

V prípade jeho utópie ale nemali kam emigrovať. Tie myši, ktoré nenašli svoju úlohu v skupine, ostali izolované. Samci sa stiahli ako fyzicky, tak aj psychicky. Stali sa neaktívnymi a zhromažďovali sa v strede ohrady. V tomto bode prestali komunikovať s myšami, ktoré boli v skupine. Svojim správaním nedráždili dominantných samcov skupiny, no začali sa napádať medzi sebou. Stiahnutí samci začali byť charakteristickí tým, že mali telíčka pokryté ranami.

Zaujímavé je, že sa počas napadnutia neaktívni samci nebránili. Neskôr však útočili na druhých, rovnako ako bolo útočené na nich. Samice sa tiež izolovali no ich správanie bolo o trochu iné. Samice sa nebili, no boli rovnako imobilné. Čas strávili úpravou srsti, no nepárili sa so žiadnou ďalšou myšou.

Zvieratá v skupine sa nemali o nič lepšie. „Alfa samec“ sa stal prehnane agresívnym a napádal ostatné myši úplne bez dôvodu. Niektoré potýčky sa skončili „myším kanibalizmom.“

Úplný kolaps

Populácia skončila pri 2 200 jedincoch. V tomto momente sa myši, ktoré nemali záujem o párenie, stiahli do horných poschodí. V tých spodnejších dochádzalo k pravidelným útokom a kanibalizmu, či už medzi skupinami alebo v rámci jednej skupiny. Matky zabíjali svoje mladé, alebo sa o ne vôbec nestarali. Vysoká úmrtnosť a malý počet prírastkov viedol k vyhynutiu celej kolónie. Myši mali po celý čas dostatok všetkého, čo si mohli priať.

Experiment bol kritizovaný inými odborníkmi. Tvrdili, že v tomto scenári bolo agresívnejším myšiam umožnené kontrolovať teritórium a ostatné myši izolovať. Calhoun veril, že tento experiment možno premostiť aj na ľudí a bál sa dňa, kedy si budeme môcť jednoducho splniť každú našu potrebu a želanie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close