SpravodajstvoVeda a výskum

Umierajúca sonda Dawn preskúmala s vypätím posledných síl jedno z najzvláštnejších miest v Slnečnej sústave

Sonda Dawn priniesla v posledných chvíľach vedcom poznatky, ktoré môžu viesť ku organizácii novej misie

Sonda americkej vesmírnej agentúry NASA, Dawn, použila svoje posledné kvapky paliva na to, aby umožnila vedcom pozrieť sa na jedno z najzvláštnejších miest v Slnečnej sústave, kráter Occator.

Ide o masívny kráter na trpasličej planéte Ceres, ktorá sa ukrýva v asteroidovom poli. Počas posledných mesiacov misie sa sonde podarilo preletieť len 35 km nad povrchom planéty. Skoršie pozorovania totižto naznačovali, že geologická aktivita vynáša slanú vodu z útrob planéty na povrch. Píše o tom portál Live Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová analýza sondy Dawn naznačuje, že trpasličia planéta Ceres mohla byť aktívna oveľa skôr, než si vedci mysleli. Vďaka sonde Dawn sa vedcom podarilo zhotoviť detailnú časovú os geologických udalostí v kráteri Occator. Podľa teórií sa mali začať kryovulkanické procesy na planéte len pred 9 miliónmi rokov a trvali niekoľko miliónov rokov. V kráteri sa následkom aktivity vytvorilo niekoľko jasných ložísk.

Zároveň sa vedci domnievajú, že vulkanické procesy na planéte sa nepodobajú žiadnym iným v Slnečnej sústave. Tieto procesy sa totižto odohrávajú na relatívne malom objekte, ktorý nezažíva gravitačné ťahy, ako napríklad supervulkanický mesiac Jupitera, Io.

Zrážka, ktorá vytvorila kráter Occator, mohla priniesť na planétu dostatok tepla, ktoré spustilo vytekanie hmoty na povrch, ktorá vytvorila jasné ložiská v kráteri. Ďalšia štúdia sa snaží vypátrať, odkiaľ prišli jasné ložiská hmoty. Navrhujú, že isté časti sa mohli vytvoriť z podzemných zásob vody. Ďalší výskum sa naopak zameriava na kôru planéty a na to, ako sa v niektorých oblastiach líši. Zároveň porovnávajú aktivitu planéty s Mesiacom, či Marsom.

Posledné chvíle sondy Dawn vzbudili záujem vedcov o túto trpasličiu planétu, no dáta ani zďaleka neuspokoja ich zvedavosť. Naopak, tieto dáta by mohli podnietiť vedcov k organizácií novej misie k trpasličej planéte Ceres.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close