SpravodajstvoVeda a výskum

Úlomky inej planéty, pochované hlboko pod zemou, môžu narúšať naše magnetické pole

Je "preliačina" v našom magnetickom poli spôsobená zvláštnym materiálom?

Minulý mesiac sa objavila teória, ktorá tvrdí, že v útrobách našej planéty sa môžu nachádzať pozostatky iného kozmického telesa. Ide o protoplanétu Theia, ktorá pred 4.5-miliardami rokov vrazila do Zeme a vymrštila na obežnú dráhu kus materiálu, z ktorého sa neskôr mal stať Mesiac.

Teória o zrážke s protoplanétou Theia je vo vedeckej komunite všeobecne uznávanou, no práca Qiana Yuana bola označovaná za bláznivnú. Yuan tvrdil, že po náraze sa mohli časti planetárneho plášťa protoplanéty dostať hlboko pod povrch Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kusy protoplanéty sa nachádzajú v útrobách Zeme dodnes a ak by bola Yuanova práca pravdivá, vedci by dokázali vysvetliť dva neobvyklé regióny, ktoré sa nachádzajú v Zemskom plášti. Tieto regióny sa nachádzajú pod Tichým Oceánom a Afrikou. Yuanovu prácu podporila aj štúdia z roku 2019, ktorá potvrdila, že plášť protoplanéty mohol byť hustejší ako náš. Znamenalo by to, že by sa ťažšie časti ponorili hlbšie do útrob nárazom roztavenej Zeme.

Anomália v magnetickom poli

Vedci už dlhodobo pozorovali akúsi „preliačinu“ v magnetickom poli Zeme, ktorá sa nachádza nad Atlantickým Oceánom. Predpokladá sa, že by mohlo existovať prepojenie s regiónmi hustého materiálu, ktorý by sa mal nachádzať v zemskom plášti, píše portál Futurism.

Prepojenie je tam preto, lebo naše magnetické pole je vytvárané pohybmi roztavených materiálov v zemskom jadre. Horúcejšie materiály stúpajú do zemského plášťa a hustejšie materiály v plášti klesajú smerom k jadru. Anomália, ktorú vedci objavili nad Atlantickým oceánom môže byť vytvorená niečím veľkým, čo sa pod oceánom nachádza.

Kusy protoplanéty Theia by mohli byť niekoľkokrát väčšie, ako Mount Everest, dostatočne veľké na to, aby teoreticky dokázali narušiť pohyby v útrobách Zeme a tým pádom aj magnetické pole. Problém s touto teóriou je to, že nesadne úplne dokonale. Anomáliu vedci našli nad atlantickým oceánom, no Yuan vo svojej teórii tvrdil, že dva regióny sa nachádzajú pod Afrikou a Tichým oceánom.

Africký región sa nachádza relatívne blízko pri anomálii, no prečo podobnú anomáliu neobjavili aj nad Tichým oceánom? Vedci priznávajú, že Yuanova teória je zaujímavá. Dokázala by nám veľa povedať o magnetickom poli Zeme, no momentálne čaká na hodnotenie. Kým nebude potvrdená, stále ostáva len teóriou, ktorá môže, ale aj nemusí byť pravdivá.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close