SpravodajstvoVeda a výskum

Ukrýva sa mimozemský život pod povrchom planét?

Aj naša Slnečná sústava má viacero kandidátov, ktorí ukrývajú oceány pár kilometrov pod zemou

Život vo vesmíre by mal byť hojne zastúpený, no aj tak sa nám nepodarilo žiaden objaviť. Zvláštne, však? Rovnakého názoru bol aj Americko-taliansky fyzik, Enrico Fermi, ktorý sa v roku 1950 spýtal jednu nesmierne dôležitú otázku: „Kde sú všetci?“

Táto otázka viedla ku vzniku takzvaného Fermiho paradoxu. Tento paradox naráža na výsledky Drakeovej rovnice, ktorá predpokladá, že len v Mliečnej dráhe by sa malo nachádzať od 1000 do 100-miliónov planét, s určitou formou civilizácie. Napriek tomuto vysokému číslu však neexistuje žiaden dôkaz o ich existencii. „Kde sú všetci?“ pýta sa Fermiho paradox.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Existuje množstvo hypotéz, ktoré ponúkajú odpoveď. Niektoré sú reálnejšie a tvrdia, že môžeme byť jedinou inteligentnou civilizáciou, ktorá sa doposiaľ vyvinula. Iné si berú príklad zo sci-fi a prinášajú bláznivejšie odpovede: Mimozemšťania boli zničení vlastnými robotmi. Teória veľkého filtra prináša aj zaujímavú dilemu – život môže v istom bode čeliť problému, ktorý bude jeho záhubou.

Život pod zemou?

Lenže čo ak sa väčšina mimozemského života schováva pod povrchom? Aj v našej Slnečnej sústave poznáme niekoľko objektov, ktoré by mohli mať ideálne podmienky niekoľko kilometrov pod povrchom, píše Universe Today. Týmito objektmi sú mesiace Europa, Ganymede, Callisto, Enceladus, Titan, Dione, Mimas, Triton a možno aj trpasličie planéty Pluto a Ceres.

Nová odpoveď na Fermiho paradox sa preto pýta, či sa pozeráme na správnom mieste. Zem je momentálne jedinou planétou schopnou podporovať život, a preto vo vesmíre hľadáme planéty, ktoré by sa jej podobali. V roku 1979 však dvojica sond Voyager preleteli okolo Jupitera a popri tom sa im podarilo odfotiť jeden z jeho mesiacov, Europu. Vďaka týmto záberom vedci začali rozmýšľať nad tým, že pod povrchom mesiaca by sa mohol ukrývať oceán.

Odvtedy sa objavilo množstvo dôkazov, ktoré túto teóriu potvrdili. Prítomnosť podzemných oceánov viedla mnohých vedcov k myšlienke, že by sa mohol v interiéri týchto mesiacov nachádzať život. V posledných rokoch však astronómovia a astrobiológovia začali zvažovať možnosť, že aj planéty mimo našej sústavy by mohli mať pod svojim povrchom prebytok vody.

„Ak by sa nám podarilo objaviť planétu s menšou hustotou, ako má Zem, existuje možnosť, že má vo svojom interiéri oceán,“ Vyjadrila sa doktorka Lynnae C. Quick, planetárna vedkyňa z NASA.

Táto hypotéza má aj svojich odporcov. Ak existujú civilizácie, žijúce pod zemou, potom môže byť naše pátranie po rádiových vlnách zbytočné. Tvrdia, že objav mimozemského života by si v takomto prípade vyžiadal oveľa aktívnejší prístup. V nasledujúcich rokoch sa však americká NASA pokúsi vyslať sondu k mesiacu Europa, ktorá by mala pátrať po biologických stopách. Jej výsledky by nám mohli priniesť viac odpovedí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close