Ukrajinská IT armáda má už cez 300-tisíc dobrovoľných „hackerov“, ktorí útočia na ruské počítačové systémy

Útoky sú čoraz intenzívnejšie. Ich cieľom je odvrátiť zverstvá, ktoré vykonáva Putinov režim na Ukrajine.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

„Armáda“ dobrovoľných hackerov dáva zabrať ruským internetovým systémom, píše portál The Guardian. Spravodajský web poukazuje na telegramovú skupinu „IT Armáda Ukrajiny“, ktorá má dnes už cez 300-tisíc členov. Ide o skupinu, za ktorou stojí ukrajinský podpredseda vlády a minister pre digitalizáciu, Mykhailo Fedorov. Ten ešte koncom februára vyzval všetkých hackerov, ale aj IT expertov, aby sa stali členmi ich IT armády. Skupina primárne slúži na prerozdeľovanie úloh.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nie sú to všetko len hackeri, ale aj bežní ľudia

Ako informuje portál, tak nejde všetko len o hackerov, ale aj o bežných ľudí, ktorým nie je ľahostajné to, aké zverstvá vykonáva Putinov režim u svojich susedov. Ale aj napriek tomu, že nejde výlučne o kybernetických expertov, tak táto skupina aktivistov dosiahla niekoľko úspechov, píše portál odvolávajúc sa na dáta spoločnosti NetBlocks, ktorá monitoruje konektivitu internetu a stránok ako takých.

Ako píše portál, tak skupine sa podarilo znefunkčniť, alebo obmedziť riadne fungovanie viacerých stránok spájaných s ruskou vládou a propagandou. Ide napríklad o stránky Kremľa a Dumy (dolnej komory ruského parlamentu), ale aj o spravodajské webové stránky, či stránky bánk a ďalších spoločností, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri financovaní vojny.

„Crowdsourced útoky boli úspešné pri narušení ruskej vlády a štátom podporovaných mediálnych webových stránok,“ povedal pre The Guardian riaditeľ NetBlocks, Alp Toker.

Portál ďalej píše o rôznych motiváciách aktivistov a hackerov, ktorí sú zapojení do útokov. Niektorí hovoria o zverstvách a potrebe znefunkčnenia ruských systémov, aby ich nemohli už robiť. Druhí zas spomínajú negatívy vplyv dezinformácií, ktoré neovplyvňujú len „online“ svet, ale aj ten skutočný. Ďalší zas hovoria, že chcú ukázať Rusom, čo sa deje u ich susedov, lebo miestne média im tieto informácie v dôsledku cenzúry neponúkajú.

Väčšina útokov je typu DDoS

Treba však uviesť, že väčšina útokov realizovaných pomocou tejto skupiny, sú DDoS útoky. Ide o útoky, kedy je vygenerovaný veľký počet požiadaviek na server v dôsledku čoho padne. Inými slovami, dôjde k znefunkčneniu stránky, lebo výkon počítača na ktorom je nahraná stránka, nepostačuje.

Je tu ešte jedna skupina hackerov. Títo sú však profesionáli

Treba uviesť, že existujú aj ďalšie hackerské skupiny, ktoré pomáhajú Ukrajine potlačiť agresiu Ruska. Asi tou najznámejšou a najaktívnejšou, sú hackeri z Anonymous. Aby sme boli presní, tak táto hackerská skupina nemá žiadnu koherentnú štruktúru. Ide skôr o zhluk náhodných hackerov, ktorí sa hlásia k rovnakým myšlienkam, akú presadzuje skupina, a vystupujú pod rovnakým logom.

Títo hackeri sú zodpovední za tie najväčšie útoky. Spomenúť môžeme napríklad napadnutie ruských médií, kedy v miestnych televíziách odvysielali zábery z Ukrajiny, aby ľuďom ukázali, čo sa deje u ich susedov.

Hackerom sa rovnako podarilo napadnúť aj stránky a databázy kľúčových spoločností, ktoré sú nejakým spôsobom prepojené na ruskú mašinériu. Niekoľko dní dozadu napríklad hackli pobočku najväčšieho ruského producenta ropy, spoločnosť Rosneft Germany. Prípadne odkryli 360-tisíc dokumentov z Roskomnadzoru, štátneho regulátora médií. Publikované informácie ponúkajú náhľad do toho, ako tento úrad pracuje. Rovnako môžeme spomenúť aj to, že sa im podarilo vytvoriť nástroj, prostredníctvom ktorého je možné posielať správy bežným Rusom o tom, čo sa deje na Ukrajine.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre