BezpečnosťSpravodajstvo

Ukrajina potvrdzuje ďalšie hackerské útoky. Vypadávajú nielen vládne stránky, ale aj webové stránky bánk

Ukrajina oficiálne potvrdila ďalšie hackerské útoky typu DDoS, v dôsledku ktorých neboli dostupné niektoré webové stránky vlády a bánk.

Len niekoľko hodín dozadu sme upozorňovali na správu analytikov zo spoločnosti ESET, ktorí odhalili malvér, ktorý robí vrásky na čele mnohým Ukrajincom ako aj ukrajinským firmám. Ide konkrétne o škodlivý kód HermeticWiper, ktorý je schopným vymazať dáta používateľov a zablokovať prístup k počítaču. Zdá sa však, že tento hackerský útok nie je ojedinelým, informuje portál bleepingcomputer.com s odvolaním sa na ukrajinské úrady (SSSCIP).

Ďalší hackerský útok: Cieľom boli štátne stránky a banky

Ako informujú ukrajinské úrady, tak cieľom útokov boli viaceré štátne webové stránky a internetové stránky bankových inštitúcií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Webové stránky množstva vládnych a bankových inštitúcií dnes opäť prešli masívnym DDoS útokom. Niektoré z napadnutých informačných systémov nie sú dostupné alebo fungujú prerušovane. Je to spôsobené prepínaním prevádzky k inému poskytovateľovi, aby sa minimalizovali škody.“ píšu úrady na svojich stránkach.

V rámci publikovaných správ sa ďalej dozvedáme, že boli napadnuté napríklad webové stránky banky Privatbank (najväčšia ukrajinská banka), či Oschadbank (Štátna sporiteľňa). SSSCIP spolu s ďalšími kybernetickými spoločnosťami aktuálne zbierajú dáta a vyhodnocujú ich, aby dokázali odvrátiť útoky.

Nejde pritom o ojedinelé útoky. Okrem tohto útoku a útoku hackerov, ktorý bol odhalený vďaka analytikom z ESETu, Ukrajina musela v posledných dňoch čeliť aj ďalším pokusom o znefunkčnenie internetových stránok, pričom hackerom sa podarilo približne týždeň dozadu znefunkčniť stránky ministerstva obrany a ozbrojených síl.

V ten istý deň, kedy došlo k hackerskému útoku, Biely dom spojil DDoS útoky s ruským spravodajským riaditeľstvom.

„Máme technické informácie, ktoré spájajú hlavné ruské spravodajské riaditeľstvo (tiež známe aj ako GRU), kde známa infraštruktúra GRU prenášala veľké objemy komunikácie na ukrajinské IP adresy a domény,“ povedala zástupkyňa poradcu pre národnú bezpečnosť pre kybernetickú oblasť Anne Neubergerová.“

Čo je to DDoS útok?

Pre tých, ktorí nevedia, tak DDoS sa skladá z dvoch slov: „D“ a „DoS“. D v tomto prípade znamená Distribuovaný (ide o typ útoku kde dôležitú úlohu zohráva väčšie množstvo útočníkov) a DoS znamená „Denial of Service“, teda Odmietnutie služby. Tento typ útoku spočíva v tom, že skupina útočníkov sa dohodne, že v jednom momente vyvolajú väčšie množstvo požiadaviek na stránku v dôsledku čoho dôjde k preťaženiu servera a k následnému pádu stránky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close