APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvoWindows

Udržal si Chrome svoju pozíciu aj napriek masívnej kamapani Microsoftu? Takto sa darilo Edgu

Štatistiky portálu NetMarketShare za mesiac júl opäť potvrdzujú dominanciu vybraných produktov

S novým mesiacom prichádzajú ďalšie zaujímavé štatistiky zo sveta technológii! Tentokrát sa bližšie pozrieme na nedávno zverejnenú analýzu portálu NetMarketShare, ktorý neustále monitoruje situáciu na trhu s operačnými systémami, aplikáciami, či internetovými prehliadačmi.

Za posledný mesiac si záhadne polepšil systém Linux

operacne systemy podla verzi podiely na trhu
Zdroj: NetMarketShare

Trhu s operačnými systémami aj naďalej neúprosne dominuje operačný systém Windows, ktorý si oproti predošlému mesiacu opäť polepšil a ku dnešnému dňu si z trhu uhryzol až 87,59%, čo je nárast o zhruba 0,9%. Pri pohľade na jednotlivé systémové verzie je jasné, že adaptácia najnovšieho Windowsu 10 stále rastie, no jej tempo sa značne spomaľuje. Aktuálne si Windows 10 drží trhový podiel na úrovni 59,59%, no oproti predošlému mesiacu ide iba o niečo viac ako 0,6% nárast. Druhú priečku obsadil Windows 7, ktorého podiel klesol z 23,35% na 23,11%.

operacne systemy podiely na trhu
Zdroj: NetMarketShare

Veľký prepad ale oproti systému Windows zaznamenal konkurenčný macOS, ktorý sa prepadol z 9,22% na iba 7,08%. Záhadný prepad však dopĺňa aj ešte viac zázračný nárast operačného systému Linux, ktorý si polepšil o viac ako 1% a aktuálne si drží 4,73% podiel na trhu. Poslednú priečku obsadil tradične ChromeOS s 0,41% podielom.

Google Chrome dominuje stále viac a viac

internetove prehliadace podiely na trhu
Zdroj: NetMarketShare

Čo sa týku trhu s internetovými prehliadačmi, príliš veľké zmeny nenastali. Celému trhu momentálne dominuje internetový prehliadač Google Chrome, ktorý si polepšil z pôvodných 70% na 71% podielu na trhu. Druhú priečku si stále drží prehliadač Edge od Microsoftu s podielom 8,46%. Bohužiaľ, aj toto číslo je sklamaním, keďže oproti predošlému mesiacu si prehliadač Edge polepšil iba o necelých 0,4%. Tretiu priečku obsadil Firefox, ktorý si nepochopiteľne zhoršil svoju pozíciu a klesol na 7,27%. Posledným, no zároveň najzvláštnejším prehliadačom je Internet Explorer, ktorý zaznamenal vyšší rast a aktuálne hlási 5,99% podiel na trhu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close