Spravodajstvo

Ubehlo 50 rokov od pristátia prvej ľudskej posádky na Mesiaci

„Malý krok pre človeka, ale veľký pre ľudstvo.“ Určite ste sa už stretli s  týmto citátom, ktorý povedal prvý človek na Mesiaci, 20. Stalo sa to v roku 1969, 20. júla, teda presne pred 50 rokmi.

Pri tejto príležitosti spoločnosť Nvidia (pozn. redakcie: Americká firma vyrábajúca procesory do grafických kariet) reprodukovala video, s  prvými krokmi Neil Armstrong-a na Mesiaci. Video však pretvorila použitím grafických procesorov Nvidia GeForce RTX (GPU) navrhnutých na poskytovanie najlepších videohier tak, že nevyzerá ako z pred 50 rokov, ale ako keby bolo natočené súčasnými kamerami. Upozorňuje na to portál ventur20ebeat.com.

Houston: „Vyzerá to, že pri chôdzi nebudete mať   žiadne ťažkosti, ktoré sme predpokladali“ Armstrong: „Je to možno ešte ľahšie ako na simulátore pre jednu šestinu príťažlivosti, v ktorom sme trénovali na Zemi. Skutočne, chôdza mi nerobí žiadne ťažkosti. Pristávací motor vôbec nevytvoril kráter. Medzi dýzou a povrchom je vzdialenosť asi 30 cm. Sme skutočne na veľmi rovnom mieste. Vidím náznaky lúčov, ktoré spôsobil náš pristávací motor, ale sú nie veľmi výrazné … „, mohli sme počuť  krátko potom, ako Armstron urobil prvé kroky na Mesiaci.

Apollo 11

Apollo 11 bol celkovo 5 pilotovaným letom programu Apollo, avšak prvýkrát s  posádkou na palube, ktorej cieľom bolo úspešne pristáť na Mesiaci a vrátiť sa späť na Zem. Let na Mesiac započal 16. júl 1969,   o 13:32:00, a trval približne 4 dni. Na povrchu Mesiaca sa posádka zdržala približne 2 a pol hodiny.  Späť na Zem doniesla približne 21,5 kilogramov vzoriek. Posádka na Zemi úspešne pristála 24. júl 1969 o 16:50:35 v Tichom oceáne.

 

 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close
Pracovné ponuky