Tyrannosaurus rex a jeho komicky zakrpatené „rúčky“: Podľa novej štúdie išlo o dôležitú evolučnú výhodu

O funkcii zakrpatených končatín sa vedie množstvo debát, no nová práca ponúka zaujímavý pohľad na situáciu.

Tyrannosaurus rex
Zdroj: unsplash.com (Fausto García-Menéndez)

Tyrannosaurus rex bol najdesivejším predátorom v dobe, kedy dinosaury vládli tejto planéte. Jeho drobné rúčky sa však v poslednej dobe stali akýmsi vtipom, nielen v rámci vedeckej komunity, ale aj mimo nej.

Lenže prečo mal jeden z najnebezpečnejších tvorov planéty zakrpatené predné končatiny? Vedeckých teórií je množstvo. Niektorí tvrdia, že slúžili k útoku, iní sa domnievajú, že svoju úlohu hrali pri rozmnožovaní a pomáhali tyrannosaurovi lepšie sa držať svojho partnera. Ich pravý účel je ale mimoriadne náročné popísať kvôli veku kostí, píše Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nedávno sa objavila štúdia, ktorá prináša nezvyčajné vysvetlenie. Podľa jej autorov mal Tyrannosaurus rex krátke „ruky“ preto, aby sa predišlo neúmyselným uhryznutiam. Autori vo svojej práci ponúkli zaujímavú situáciu: Skupina tyrannosaurov ulovila korisť a niekoľko z nich začalo svojimi obrovskými čeľusťami trhať mäso z čerstvej mŕtvoly. V takejto situácii sú kratšie končatiny obrovskou výhodou, hlavne kvôli nižšiemu riziku náhodného odhryznutia.

„Čo ak by sa stretlo niekoľko dospelých tyrannosaurov nad jednou zdochlinou? Tieto dinosaury mali masívne lebky a neuveriteľne silné čeľuste s ostrými zubami. Pri kŕmení by sa každý jedinec pokúšal skonzumovať čo najviac mäsa, vďaka čomu by vznikla chaotická situácia,“ píšu autori štúdie.

Ochranný mechanizmus

Ak by sa jednému z tyrannosaurov nepáčilo, že sa jeho kamarát dostáva príliš blízko, mohol by mu odhryznúť končatinu ako varovanie, vysvetľujú vedci. V tomto smere sú zakrpatené končatiny tým správnym evolučným krokom. Tyrannosauri sa na ne pri love aj tak nespoliehali.

Samozrejme vedci dodávajú, že ich verzia nemusí byť tou správnou. Na jednu stranu dokážeme popísať, ako mohli dinosaury vyzerať vďaka fosíliam, ktoré sme objavili, no evolúcia pre vedcov stále ostáva záhadou. Niekedy je náročné popísať evolučné kroky pri živočíchoch, ktoré momentálne žijú na Zemi a ich správanie môžeme pozorovať. V prípade vyhynutých druhov je tento proces oveľa náročnejší.

Ako sa tejto novej hypotéze darí medzi ostatnými vysvetleniami pre zakrpatené končatiny? Tím zobral do úvahy aj teórie, podľa ktorých slúžili končatiny ako zbraň, alebo asistencia pri reprodukcii. Obe tieto teórie ale nemusia byť správne, pretože „ruky“ tyrannosaura boli jednoducho príliš malé a slabé.

„Dlhšie končatiny so sebou nesú vyššie riziko, že sa dostanú na dosah tých najnebezpečnejších čeľustí, aké na Zemi existovali. Úmyselné uhryznutia, poranenia, infekcia a smrť. Všetky tieto riziká mohli nakopnúť evolúciu vedúcu k zakrpateným končatinám tyrannosaura,“ vysvetľuje Kevin Padian, autor štúdie.

Ak aj mal v minulosti Tyrannosaurus rex dlhšie končatiny, ktoré slúžili nejakému účelu, nebezpečenstvo, prichádzajúce v čase kŕmenia, mohlo byť dostatočným faktorom na to, aby došlo k ich zakrpateniu. Teórie o tom, že aj drobné rúčky mali svoju funkciu podľa autora štúdie nefungujú. Podľa jeho slov sa musia vedci vrátiť späť na začiatok a odtiaľ analyzovať správanie týchto pravekých predátorov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre