Týmito zlozvykmi skracujeme životnosť našich počítačov a notebookov. Robíte ich i vy?

Na životnosť našich počítačov a notebookov vplýva viacero faktorov. Týmito zlozvykmi, ktorým sa da predísť, im znižujeme častokrát životnosť.

pokazeny pocitac
Zdroj: seekpng.com

Všetci to poznáme, ten pôžitok z kúpy nového zariadenia. Po jeho vybalení a zapnutí sa naň nevieme vynadívať a sme užasnutí z jeho rýchlosti. Samozrejme chceme, aby tomu tak bolo navždy, no technika sa opotrebováva. Existujú ale isté zlozvyky, ktoré proces opotrebenia urýchľujú. Dnes sa preto pozrieme na tie najčastejšie. Na tieto zlozvyky upozornil web pcmag.com.

Zanedbávanie prehrievania

Počas horúceho letného dňa sa nechce pracovať nikomu. Podobne tomu je aj v prípade komponentov. Ak sú vystavené teplotám vyšším, než by mali, opotrebovávajú sa rýchlejšie a aj ich výkon klesá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prípade klasického stolného počítača to je jednoduchšie. Hlavné je zabezpečenie správneho prúdenia vzduchu a s tým spojené ochladzovanie komponentov. Preto ak ste počítač narýchlo skladali, pozrite sa na to, ako máte usporiadané káble, ktoré vedia brániť správnemu prúdeniu vzduchu.

Prehrievanie notebooku a pocitaca_1
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Horšie je to v prípade laptopu. Ten si zväčša položíme na kolená, prípadne na nejakú deku, kedy úplne zabránime prísunu vzduchu. Laptop preto určite nechávajte na stole, ideálne na nejakej vyvýšenej (chladiacej) podložke. Vaše zariadenie sa vám poďakuje.

Prach a špina

Prachové častice nešpinia iba nábytok, ale aj počítače. Počas rokov používania a nečistenia sa vedia dostať prakticky všade. Zvykom je taktiež jedenie pri počítači. Často si myslíme, že pri tom dávame pozor, no skúste teraz zobrať svoju klávesnicu, obráťte ju naopak a zatraste s ňou.

Všetka táto špina vie časom pekne znefunkčniť isté časti zariadenia, preto čistotu vášho počítača a jeho okolia určite nezanedbávajte.

Nedbalé zaobchádzanie s laptopom

Stolné počítače to majú jednoduché. Sú stále na tom istom mieste. To sa ale nedá povedať o laptopoch, ktoré často premiestňujeme. Nedbalé zaobchádzanie s laptopom ho ale nemusí poškodiť iba z dizajnovej stránky. Ak náhodou využíva klasický pevný disk (nie SSD), časté otrasy vedia permanentne tento disk poškodiť. Správajte sa k vášmu laptopu lepšie!

hard disk
Zdroj: Pexels.com

Zlá starostlivosť o batériu

Je jasné, že na začiatku mala batéria v laptope dlhšiu výdrž, ako napríklad po roku používania. Batérie sa jednoducho opotrebovávajú. No zlá starostlivosť o tento zdroj energie vie jej výdrž znížiť drasticky. Zásady sú podobné, ako pri batérii v smartfóne, nevybíjať až do úplnej nuly. To batérii škodí a neodvďačí sa vám za to.

Nadmerné opotrebenie káblov a portov

Možno sa to zdá ako zbytočná rada, ale vždy je potrebné si overiť, či kábel, ktorý vkladáte do počítača, ide do toho správneho portu. Klasické USB káble vedia na chvíľu obalamutiť človeka, no použitie hrubej sily má v týchto prípadoch fatálne následky.

Ak sa už podarí kábel správne vložiť do počítača, registrujte, že sa tam nachádza. Neprikladajte ho s niečím, neohýbajte ho a podobne. Pri nesprávnom používaní sa vie poškodiť  nielen kábel, ale aj počítačový port.

Nechránené používanie webu

Posledný zlozvyk sa týka softvérovej časti počítača. V dnešnej dobe, kedy na nás z každého rohu číha istá forma kybernetického zločinu, je používanie počítača a prístupu k internetu bez ochrany viac než rizikové. Rovnako treba povedať, že častokrát navštevujeme i nezabezpečené stránky, ktoré nevyužívajú https:// štandard. Vystavujeme sa tak rôznym bezpečnostným rizikám, ktoré vedia poškodiť naše zariadenia.

Netreba ale ihneď panikáriť. Základný program Windows Defender si v dnešnej dobe vie poradiť s mnohými vírusmi a malvérmi. Ak teda nesťahujete mnoho súborov, plnohodnotne vám postačí táto ochrana.

Windows 10 virus_bug_chyba_ako odstranit
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak ale chcete extra ochranu, určite si pozrite ponuku rôznych antivírusov. Za nás môžeme určite odporučiť Malwarebytes, ktorý je mimoriadne účinný a vie nájsť aj také vírusy, ktoré Chrome alebo Windows Defender prehliadne. Výber je samozrejme na vás.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre