BezpečnosťSpravodajstvo

Tvorca World Wide Web, Berners-Lee: „Ľudia sa v každodennom živote nezaujímajú o súkromie na webe“

V roku 1989 prišiel s nápadom, ktorý zmenil svet, teraz sa o to pokúša opäť.

World Wide Web, skrátene WWW, je celosvetový hypertextový internetový informačný systém, ktorú umožňuje prístup k širokému spektru dokumentov, ktoré obsahujú odkazy na ďalšie blízke, alebo vzdialené dokumenty. Vyvinul ho v roku 1989 vedec z CERN-u, Tim Berners-Lee.

Jeho vynález zmenil svet a po vyše tridsiatich rokoch sa snaží svoj výtvor zachrániť. Pre portál Science Focus sa vyjadroval na škandál Cambridge Analytica, pri ktorom boli získané dáta 87-miliónov používateľov Facebooku bez toho, aby o tom vedeli a dali svoj súhlas. Berners-Lee viedol za svoj život niekoľko kampaní, v ktorých vyzýval vlády, aby s problémom niečo urobili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teraz prichádza z novým nápadom, ktorý by mohol internet obrátiť hore nohami, alebo ako tvrdí on: „správnou stranou nahor“. Berners-Lee prichádza s nápadom na nový systém, ktorý by drasticky decentralizoval web. Jeho nápad je platforma, ktorá by všetkým umožnila uchovávať svoje osobné údaje v systéme PODS (pozn. redakcie: Personal Online Data Stores). Nad týmto systémom by mali používatelia úplnú kontrolu. Jeho platforma sa nazýva Solid.

Systém PODS, ktorý Berners-Lee prezentuje, sa líši od tradičného spôsobu, akým webové stránky uskladňujú dáta ich používateľov. Momentálne stránky zoberú vaše údaje a premiestnia ich na vzdialené úložisko, ktoré je mimo váš dosah. Platforma Solid vám dá úplnú kontrolu nad vašimi dátami a spoločnosti si musia vypýtať povolenie, aby k nim získali prístup. Toto povolenie môžete kedykoľvek zrušiť.

Viac súkromia na webe

Berners-Lee sa vyjadril, že tento nápad je zatiaľ len v experimentálnej fáze, no už prešiel niekoľkými testami. Portál Science Focus sa tvorcu opýtal, prečo záleží na súkromí v online priestore. Podľa neho nie je nedostatok súkromia na webe len o tom, že si spoločnosti prechovávajú dáta ich používateľov. Problém vidí hlavne v tom, že spoločnosti využívajú informácie o vás, aby dokázali zistiť, na čo kliknete.

„Spoločnosti vás zároveň nútia kliknúť na obsah, na ktorý v konečnom dôsledku kliknúť nechcete, čo sa prejavuje vo forme clickbaitu,“ vyjadril sa Berners-Lee.

Ďalší problém, na ktorý portál Science Focus upozornil je fakt, že miliardy ľudí s radosťou prenechávajú svoje dáta veľkým spoločnostiam. Tvorca webu, Berners-Lee, si všíma, že sa v našich každodenných životoch nezaujímame o súkromie na webe. Z času na čas ľuďom otvorí oči niečo, ako škandál Cambridge Analytica, ktorý zaseje do spoločnosti strach. Až vtedy si ľudia uvedomia, že môže existovať nejaký problém, dodáva.

Berners-Lee si však uvedomuje, že systém, na ktorom práve pracuje, sám o sebe internet zmeniť nedokáže. Používateľom chce dať do rúk možnosť kontroly a spravovania dát, ktoré sú v konečnom dôsledku ich, no ak sa niekto rozhodne dať svoje dáta napríklad na medicínsky výskum a potom si to rozmyslí, tie dáta už stiahnuť nedokáže. Na to, aby sa nový systém presadil bude treba vytvoriť aj nové zákony, ktoré by fungovali spolu s ním.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close